Dahlø, Paul Martin

Dahlø, Paul Martin (1885-1967)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Sør-Trøndelag 1954-1957
Ansiennitet:
12 år, 38 dager

Gå til bildegalleri

Dahlø, Paul Martin har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 29.08.1885 i Frøya, Sør-Trøndelag
  • Død 02.05.1967
  • Sønn av fisker Paulus Dahlø (1849-1928) og Ingeborg Haavik (1847-1892)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Sør-Trøndelag, 1928 - 1930, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Sør-Trøndelag, 1931 - 1933, A.
  • Vararepresentant nr 2 for Sør-Trøndelag, 1937 - 1945, A.
  • Representant nr 4 for Sør-Trøndelag, 1945 - 1949, A.
  • Representant nr 2 for Sør-Trøndelag, 1950 - 1953, A.
  • Representant nr 4 for Sør-Trøndelag, 1954 - 1957, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Navigasjonseksamen ved offentlig sjømannsskole i Trondheim
  • Skippereksamen i Kristiansund N 1911

Yrke

  • Fisker 1899-1910
  • Sjømann i utenriksfart 1910-1911
  • Fører av fiskefartøy og drev fiske på Norskekysten 1912-1945

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Sør-Frøya kommunestyre 1925-1928, 1928-1931, 1931-1934, ordfører 1934-1937, 1937-1941, 1945-1947, medlem 1947-1951, 1951-1955, varamedlem 1955-1959

Offentlige verv

  • Formann Styret for Yrkesskolen for fiskere, Sør-Trøndelag 1941-1946
  • Formann Fabrikktilsynet
  • Formann Fiskerinemnda, Sør-Frøya
  • Medlem Forliksrådet

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Sør-Frøya Arbeiderparti 1928-1958
  • Formann Sør-Frøya Arbeiderparti

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret for Norges sildesalslag 1936-1945
  • Medlem Styret i Sør-Trøndelag fiskarlag 1936-1941, 1943-1944, 1946-1948
  • Medlem Styret for Fiskernes samkjøp S/L 1938-1950
  • Medlem Styret i Norges Fiskarlag 1945-1951

Andre administrative verv

  • Medlem Salgsstyret for sommersildomsetningen 1941-1942
  • Medlem Styret for Frøya fryseri 1947-1958
  • Medlem Styret for Fiskernes Redskapscentral 1951-1953