Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Ingebretsen, Paul ( 1904-1968 )

Venstre
Sist innvalgt som representant for Rogaland 1958-1961
Ansiennitet: 11 år, 263 dager

Ingebretsen, Paul har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 15.10.1904 i Stavanger, Rogaland
Død 16.08.1968
Sønn av kjøpmann Gustav Ingebretsen (1874-1936) og Ester Søiland (1876-1964)

Stortingsperioder

Representant nr 2 for Kjøpstedene i Vest-Agder og Rogaland fylker (Flekkefjord, Haugesund, Kristiansand, Mandal, Stavanger), 1950 - 1953, V.
Representant nr 8 for Rogaland, 1954 - 1957, V.
Representant nr 8 for Rogaland, 1958 - 1961, V.

Medlemskap i stortingskomiteer

1950-53

Medlem, Finans- og tollkomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

1954-57

Nestformann, Finans- og tollkomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

1958-61

Nestformann, Finans- og tollkomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1958 - 30.09.1961

Medlemskap i delegasjoner

1950-53

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 01.01.1953 -

1954-57

Vararepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1957 -
Vararepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1955 -

1958-61

Vararepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1958 -

Medlemskap i gruppestyrer

1950-53

Varamedlem gruppestyret, Venstre, 11.01.1950 - 10.01.1954

1954-57

Nestformann gruppestyret, Venstre, 11.01.1954 - 10.01.1958

1958-61

Nestformann gruppestyret, Venstre, 11.01.1958 - 30.09.1961

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1923
  • Cand.jur. 1927

Yrke

  • Kontorbetjent og dommerfullmektig ved Ryfylke sorenskriveri 1928-1940
  • Konstituert politifullmektig ved Rogaland politikammer 1930
  • Ansatt ved Rogaland fylkeskontor 1940-1944
  • Arbeidet ved advokatkontor 1944
  • Fylkeskontorsjef ved Rogaland fylke 1945-1946
  • Ligningssjef i Stavanger 1947-1958
  • Fylkesmann i Rogaland 1959-1968

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kommandør av St. Olavs Orden 1968

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Stavanger bystyre 1934-1937, 1945-1945
  • Medlem Stavanger formannskap 1937-1940, 1945-1947, 1947-1951, 1951-1955

Offentlige verv

  • Medlem Ligningsnemnda, Stavanger 1935-1940
  • Medlem Finansutvalget, Stavanger 1945-1951
  • Medlem Valgutvalget, Stavanger 1945-1951
  • Medlem Styret for Lyse kraftverk 1947-1951
  • Medlem Nordisk samarbeidsutvalg for fredelig utnyttelse av atomenergien 1956-1962
  • Varamedlem Styret for Riksgalleriet 1956-1964
  • Formann Utvalg til å se på spørsmålet om utflytting av statsinstitusjoner Oslo 1961-1964
  • Medlem Flyplassutvalget av 1962 1962-1964
  • Medlem Pensjonsutredningskomiteen av 1962 1962-1963
  • Formann Utvalg til å utrede spørsmålet om godtgjøring til kommunale ombudsmenn 1964-1966
  • Medlem Ankenemnda for verdsettelse av aksjer 1965-1968
  • Medlem Kartrådet 1965-1968
  • Medlem Utvalg til å utrede hovedprinsippene for oppbyggingen av den sentrale forvaltningsorganisasjon 1967-1968
  • Formann Bygningsfredingskomiteen 1967-1968

Tillitsverv i partier

  • Formann Stavanger Unge Venstre 1934-1936
  • Medlem Styret for Stavanger Venstre 1934-1936
  • Medlem Styret for Stavanger Unge Venstre 1937-1939
  • Formann Stavanger Venstre 1947-1949
  • Varaformann Venstres landsstyre 1958-1960

Tillitsverv i organisasjoner

  • Sekretær Stavanger forelesningsforening 1933-1950
  • Formann Idrettslaget Viking 1937-1938
  • Formann Rogaland distriktslag for idrett 1939-1941

Andre administrative verv

  • Formann Rogaland Folkeakademi 1945-1950 ( )
  • Medlem Styret i Norsk Folkeakademi 1946-1953 ( )
  • Nestformann Norsk Folkeakademi 1953-1957 ( )
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget