Lindberget, Paul Oskar

Lindberget, Paul Oskar (1895-1983)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Hedmark 1958-1961
Ansiennitet:
11 år, 291 dager

Gå til bildegalleri

Lindberget, Paul Oskar har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 06.08.1895 i Hof, Hedmark
  • Død 10.02.1983
  • Sønn av skogbestyrer Amund Lindberget og Olea Branæs

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 3 for Hedmark, 1945 - 1949, A.
  • Representant nr 5 for Hedmark, 1950 - 1953, A.
  • Representant nr 5 for Hedmark, 1954 - 1957, A.
  • Representant nr 5 for Hedmark, 1958 - 1961, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1950-53

    Medlem, Justiskomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem, Justiskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Justiskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Studiereiser til en rekke land

Yrke

  • Skogsarbeider (ca. 1910-1930)
  • Småbruker på gården Torkelsby i Våler fra 1931

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Hedmark Landbruksselskaps gullmedalje 1953

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Våler kommunestyre 1934-1937, 1937-1941, varaordfører 1945-1947

Offentlige verv

  • Formann Jordstyret, Våler 1937-1941, 1945-1946
  • Formann Hedmark landbruksselskap 1946-1956
  • Medlem Potettrygdkomiteen av 1947 fra 1947
  • Medlem Jordbrukets avsetningskommisjon av 1955 fra 1955
  • Varaformann Fylkeslandbruksstyret i Hedmark 1956-1968
  • Medlem Utvalg til å utrede spørsmålet om bruk av midler av kraftf rfondet til kortsiktig driftskreditt for jordbruket 1958
  • Formann Driftskredittkassen for jordbruket 1961
  • Medlem Utvalg til utredning av spørsmål om minsteprisordninger og variable importavgifter for landbruksprodukter 1961
  • Medlem Sivillovbokutvalget 1967
  • Medlem Styret for Ringsaker folkehøgskole
  • Varamedlem Statens korn- og kraftforråd
  • Medlem Landbruksrådets økonomiske samordningsråd
  • Medlem Landbruksrådets rådgivende utvalg for import av landbruksmaskiner
  • Medlem Landbruksrådets jamstillingskomite
  • Medlem Jordbrukets prisforhandlingsutvalg
  • Medlem Landbruksrådet
  • Formann Møllekommisjonen, Hedmark
  • Formann Småbruk- og bustadnemnda, Våler (i en årrekke)
  • Medlem Skogstyret, Våler
  • Medlem Skogrådet, Våler
  • Medlem Ligningsnemnda, Våler
  • Medlem Arbeidsutvalget for Ringsaker folkehøgskole

Tillitsverv i partier

  • Formann Våler Arbeiderparti 1927-1930, 1937-1939
  • Medlem Styret for Hedmark AUF 1934-1939
  • Medlem Arbeiderpartiets jordbruksavdeling i Hedmark fra 1947
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis landsstyre 1949-1953

Tillitsverv i organisasjoner

  • Stifter Solør/Odal Landarbeiderforbund 1926
  • Stifter Solør/Odal Skog- og landarbeiderforbund 1927
  • Formann Hedmark bonde- og småbrukarlag 1940-1966
  • Medlem Styret i Norsk bonde- og småbrukarlag 1940
  • Varaformann Norsk bonde- og småbrukarlag
  • Medlem Representantskapet i Det Kongelige Selskap for Norges Vel
  • Medlem Representantskapet i Landbrukets Sentralforbund
  • Varaordfører Representantskapet i Norges Kjøtt- og fleskesentral