Angelsen, Peter

Angelsen, Peter (1935-)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for
Nordland 1993-1997
Ansiennitet:
16 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 06.02.1935 i Vestvågøy, Nordland
  • Sønn av fiskeskipper Arthur Angelsen (1898-1969) og husmor Jenny Madsen (1901-1968)

Stortingsperioder

  • Representant nr 10 for Nordland, 1981 - 1985, Sp.
  • Representant nr 11 for Nordland, 1985 - 1989, Sp.
  • Representant nr 11 for Nordland, 1989 - 1993, Sp.
  • Representant nr 2 for Nordland, 1993 - 1997, Sp.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1981-85

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Varamedlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 30.09.1993
    Nestleder, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Kontrollkomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Nestleder, Næringskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Nestleder, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1997 - 30.09.1997

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1989-93

    Varamedlem, Styret for Pensjonsordningen for stortingsrepresentanter, 01.10.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Medlem, Arbeidsgruppe for å vurdere stortingsrepresentantenes godtgjørelsesordninger, 25.01.1996 - 04.06.1996

Medlemskap i delegasjoner

  • 1981-85

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1983 -
    Personlig varamedlem, Den norske parlamentarikerdelegasjon til EFTA, 06.06.1984 - 30.09.1985

    1985-89

    Delegat, FNs generalforsamling, 1988 -

    1989-93

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1989 - 30.09.1993

    1993-97

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 25.10.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1981-85

    Medlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem og vara innpisker, Senterpartiet, 01.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Medlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Fiskeridepartementet, 17.10.1997 - 21.01.2000

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Statens Fiskarfagskole, Bodø 1957-1958
  • Fiskeskippereksamen 1958
  • Div. kurs i Norges fiskarlag 1969-1978

Yrke

  • Fisker 1951-1981
  • Medeier og delvis skipper i farens fiskefartøy 1958-1966
  • Eier og skipper av fiskefartøy 1966-1988 (overtok farens fiskefartøyet i 1966)
  • Medeier fiskebåtrederi fra 1988 (familierederi)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Vestvågøy kommunestyre 1971-1975, 1975-1977
  • Varamedlem Vestvågøy formannskap 1977-1979, 1979-1981

Offentlige verv

  • Medlem Generalplanutvalget, Vestvågøy 1971-1974, formann 1975-1981
  • Varamedlem Trålrådet 1977-1983
  • Medlem Styret for Statens nærings- og distriktsutviklingsfond 1997-1997

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Vestvågøy Sp fra 1970
  • Medlem Nordland Sp's fiskeripolitiske utvalg 1978-1997
  • Medlem Styret for Nordland Sp 1981-1997

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann i det lokale fiskarlaget og i distriktsfiskarlaget i Vestvågøy 1968-1972
  • Medlem Representantskapet i Norges råfisklag 1972-1981
  • Formann Båteierseksjonen Norges fiskarlag 1980-1982