Sunde, Paul Tjøstolsen

Sunde, Paul Tjøstolsen (1896-1958)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Kjøpstedene i Telemark og Aust-Agder fylker (Arendal, Brevik, Grimstad, Kragerø, Notodden, Porsgrunn, Risør, Skien) 1950-1953
Ansiennitet:
8 år, 38 dager

Gå til bildegalleri

Sunde, Paul Tjøstolsen har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 05.02.1896 i Nissedal, Telemark
  • Død 02.09.1958
  • Sønn av småbruker Tjøstolf Tjøstolfsen (1861-1943) og Anne Våland (1871-1965)

Stortingsperioder

  • Representant nr 4 for Kjøpstedene i Telemark og Aust-Agder fylker (Arendal, Brevik, Grimstad, Kragerø, Notodden, Porsgrunn, Risør, Skien), 1945 - 1949, A.
  • Representant nr 2 for Kjøpstedene i Telemark og Aust-Agder fylker (Arendal, Brevik, Grimstad, Kragerø, Notodden, Porsgrunn, Risør, Skien), 1950 - 1953, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Militærkomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem, Militærkomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

Utdanning og yrkeserfaring

Yrke

  • Arbeider ved ulike anlegg og bedrifter til 1922
  • Arbeider ved Åmli-Treungenbanen 1911
  • Arbeider på Rjukan 1911-1913
  • Reiste til sjøs 1913
  • Kommunearbeider i Arendal 1922-1958

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Fange på Grini 1944-1945

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Arendal bystyre 1931-1934
  • Varamedlem Arendal formannskap 1934-1937, medlem 1937-1940, 1955-1958

Offentlige verv

  • Varamedlem Fattigstyret, Arendal 1932-1939
  • Domsmann 1937, 1946, 1956-1958
  • Viseformann Kontrollnemnda 1939-1942
  • Domsmann 1937, 1946, 1956-1958
  • Domsmann 1937, 1946, 1956-1958

Tillitsverv i partier

  • Formann Aust-Agder Arbeiderparti 1935-1946

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Arendal kommunale arbeiderforening 1954-1955
  • Formann Norsk Kommuneforbunds stedstyre i Arendal 1954-1957

Andre administrative verv

  • Formann Styret for Dagbladet Tiden A/L, Arendal