Aas, Per Almar

Aas, Per Almar (1929-2014)

Parti:
Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant
for Troms 1985-1989
Ansiennitet:
16 år, 44 dager

Gå til bildegalleri

Aas, Per Almar har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 11.06.1929 i Ballangen, Nordland
  • Død 18.05.2014
  • Sønn av småbruker og skomaker Andreas Martin Aas (1897-1955) og småbruker Elisabeth Johanna Hansen (1900-1981)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Troms, 1969 - 1973, KrF.
  • Representant nr 6 for Troms, 1973 - 1977, KrF.
  • Representant nr 4 for Troms, 1977 - 1981, KrF.
  • Representant nr 6 for Troms, 1981 - 1985, KrF.
  • Representant nr 6 for Troms, 1985 - 1989, KrF.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1981-85

    Midlertidig visepresident, Odelstinget, 04.10.1984 - 03.11.1984

    1985-89

    Visesekretær, Odelstinget, 09.10.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1973-77

    Medlem, Samferdselskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem, Samferdselskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981
    Varamedlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Medlem, Samferdselskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1989 - 29.09.1989
    Sekretær, Samferdselskomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i delegasjoner

  • 1977-81

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1979 -

    1981-85

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.10.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1973-77

    Varamedlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Varamedlem gruppestyret og innpisker, Kristelig Folkeparti, 01.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Varamedlem gruppestyret og innpisker, Kristelig Folkeparti, 01.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 10.05.1986 - 30.09.1989
    Varamedlem gruppestyret og innpisker, Kristelig Folkeparti, 01.10.1985 - 10.05.1986

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Fredheim folkehøgskole 1954-1955
  • Nesna og Tromsø lærerskoler 1955-1959

Yrke

  • Gårdsarbeider, skogsarbeider, håndverksarbeider i Ballangen (1945-1950), Snåsa (1951), Ørsta (1951-1952) og Volda (1952-1953)
  • Fabrikkarbeider i Ørsta 1953-1954
  • Lærer ved Fauskevåg skole, Harstad 1959-1961
  • Skolestyrer ved Fauskevåg skole, Harstad 1961-1973 (permisjon fra 1973)
  • Driftsleder Nord-Hålogaland Stiftsgård 1991-1998

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Innehaver av norsk patent av 1971
  • Bronsemedalje ved internasjonal oppfinnerutstilling i Brussel 1968
  • Sølvmedalje ved internasjonal oppfinnerutstilling i Brussel 1971
  • Gullmedalje fra Polen, grunnet deltagelse i arbeid i forbindelse med polske krigsfangers gravsteder i Norge 1979

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Harstad bystyre 1967-1971, varamedlem 1991-1995
  • Varamedlem Harstad formannskap 1971-1975

Fylkespolitisk aktivitet

  • Varamedlem fylkesting, Troms 1967-1971, medlem 1971-1975

Offentlige verv

  • Leder Styret for stiftelsen Nord-Hålogaland Stiftsgård, Trondenes 1991-1998
  • Medlem Riksrevisjonen 1991-1994
  • Nestleder Hovedutvalget for kultur, Harstad 1991-1995
  • Varamedlem Rikstrygdeverkets styre 1992-1997
  • Medlem Kontaktutvalget mellom innvandrere og norske myndigheter 1993-1996, varamedlem 1996-1997
  • Medlem Representantskapet for Norges Bank 1994-2001
  • Medlem Den faste komite i Norges Bank 1994-2001
  • Leder Styret for stiftelsen Sandtorg menighetshus 1994-2000
  • Medlem Eldrerådet, Troms 1994-1999

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Harstad lag av Kristelig Folkeparti 1964-1968, 1972-1973, 1995-1998
  • Medlem Styret for Troms KrF 1965-1970
  • Formann Harstad lag av Kristelig Folkeparti 1968-1972, leder 1990-1994, varamedlem 1999-2001, medlem 2006-2008
  • Formann Troms KrF 1970-1973
  • Medlem Kristelig Folkepartis landsstyre 1970-1973, 1985-1999

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Trondenes lærerlag, Harstad 1964-1967
  • Medlem Styret i Troms krets av Santalmisjonen 1964-1973
  • Formann Trondenes lærerlag, Harstad 1965-1967
  • Formann Santalmisjonens ungdomsråd i Troms krets 1966-1973