Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Alsvik, Peder ( 1882-1964 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Møre og Romsdal 1950-1953
Ansiennitet: 17 år, 0 dager

Alsvik, Peder har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 26.06.1882 i Aure, Møre og Romsdal
Død 31.12.1964
Sønn av gårdbruker Ole Andersen Alsvik (1856-1949) og Karen Bergitte Pedersdatter Sæmundset (1860-1897)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 1 for Møre, 1931 - 1933, A.
Vararepresentant nr 1 for Møre, 1934 - 1936, A.
Representant nr 6 for Møre og Romsdal, 1937 - 1945, A.
Representant nr 6 for Møre og Romsdal, 1945 - 1949, A.
Representant nr 5 for Møre og Romsdal, 1950 - 1953, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

1945-49

Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

1950-53

Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

Utdanning og yrkeserfaring

Yrke

  • Fisker i inn- og utland til 1930 (med enkelte avbrudd)
  • Innenriks- og utenriksfart til 1910 (fra 16-års alderen)
  • Gårds- og skogsarbeid på farsgården
  • Anleggsarbeider ved Raumabanen 1922-1923
  • Administrator ved Hypotekbankens avdeling i Trondheim 1933-1942, 1945-1956

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bremsnes kommunestyre 1916-1919, 1928-1931
  • Medlem Bremsnes formannskap 1925-1928, 1931-1934

Tillitsverv i organisasjoner

  • Stifter Norsk fangst- og fiskerforbund i Ålesund 1912
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget