Borten, Per

Borten, Per (1913-2005)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for
Sør-Trøndelag 1973-1977
Ansiennitet:
27 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Borten, Per har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 03.04.1913 i Flå, Sør-Trøndelag
  • Død 20.01.2005
  • Sønn av gårdbruker Lars Borten (1882-1965) og Karen Kaasen (1884-1958)

Stortingsperioder

  • Representant nr 4 for Sør-Trøndelag, 1950 - 1953, B.
  • Representant nr 6 for Sør-Trøndelag, 1954 - 1957, B.
  • Representant nr 6 for Sør-Trøndelag, 1958 - 1961, B.
  • Representant nr 4 for Sør-Trøndelag, 1961 - 1965, Sp.
  • Representant nr 5 for Sør-Trøndelag, 1965 - 1969, Sp.
  • Representant nr 4 for Sør-Trøndelag, 1969 - 1973, Sp.
  • Representant nr 5 for Sør-Trøndelag, 1973 - 1977, Sp.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 12.10.1965-22.03.1968, Einar Hole Moxnes møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 22.03.1968-30.09.1969, Johan Syrstad møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.1969-17.03.1971, Johan Syrstad møtte som representant.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1950-53

    Midlertidig varasekretær, Stortinget, 26.11.1951 - 15.12.1951

    1961-65

    President, Odelstinget, 06.10.1961 - 30.09.1965

    1973-77

    President, Odelstinget, 09.10.1973 - 30.09.1977

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1950-53

    Medlem, Kommunalkomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem, Kommunalkomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Valgkomiteen, 12.10.1955 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Valgkomiteen, 18.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1965 - 30.09.1965
    Medlem, Protokollkomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.10.1961 - 30.09.1965
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1961 - 30.09.1965
    Nestformann, Den hemmelige protokollkomiteen, 01.10.1961 - 30.09.1965

    1969-73

    Medlem, Administrasjonskomiteen, 24.03.1971 - 19.10.1971
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 19.10.1971 - 30.09.1973
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 19.10.1971 - 30.09.1973

    1973-77

    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1973 - 30.09.1977
    Varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 01.06.1977 - 30.09.1977

Medlemskap i delegasjoner

  • 1954-57

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1954 - 1954
    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1958 - 1958
    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1958 - 30.09.1961
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1960 -

    1961-65

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1962 - 1962

    1969-73

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1973 -

    1973-77

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1973 - 1973

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1954-57

    Varamedlem gruppestyret, Bondepartiet, 11.01.1954 - 11.01.1956
    Medlem gruppestyret, Bondepartiet, 11.01.1956 - 10.01.1958

    1958-61

    Formann gruppestyret, Bondepartiet, 11.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Formann gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1961 - 30.09.1965

    1969-73

    Formann gruppestyret, Senterpartiet, 17.03.1971 - 30.09.1973

    1973-77

    Medlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1976 - 30.09.1977

Medlemskap i regjering

  • Statsminister, Statsministerens kontor, 12.10.1965 - 17.03.1971

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Folkehøgskole 1930
  • Landbruksskole 1932-1934
  • Artiumskurs, Hamar 1935
  • Norges Landbrukshøgskole 1936-1939

Yrke

  • Gårdsarbeider 1928-1939
  • Herredsagronom i Nord-Østerdal 1939-1941
  • Forsyningsinspektør i Sør-Trøndelag 1941-1946
  • Fylkesagronom i tekniske fag i Sør-Trøndelag 1946-1975

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Idrettsmedalje (Statuetten) 1955
  • Sp's Såmannsstatuett 1983

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Ordfører Flå kommunestyre 1945-1947, 1947-1951, 1951-1955
  • Medlem Melhus kommunestyre 1979-1983

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Sør-Trøndelag 1945-1947, formann 1947-1949

Offentlige verv

  • Nestformann Hovedstyret i Den Norske Stats Husbank 1955-1962, formann 1962-1965
  • Varamedlem Styret for Garantikassen for sparebanker fra 1959
  • Medlem Utvalg for pensjonsordning til statsråder 1965-1971
  • Medlem Forsvarsrådet 1965-1971
  • Medlem Utvalget for rustningskontroll og nedrustning 1974-1980
  • Formann Landbruksnemnda, Melhus fra 1979
  • Medlem A/S Vinmonopolets styre 1979-1983
  • Medlem Kommunereguleringsnemnda i Sør-Trøndelag

Tillitsverv i partier

  • Formann Flå Bondeparti 1945-1947
  • Medlem Styret for Sør-Trøndelag Bondeparti 1950-1977
  • Medlem Bondepartiets sentralstyre 1953-1955
  • Formann Bondepartiets/Sp's sentralstyre 1955-1967
  • Medlem Sp's sentralstyre 1967-1973

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Flå Idrettslag 1934-1935, 1946
  • Formann Idrettslaget på NLH, Ås 1937-1939
  • Medlem og nestformann Styret for Bygdefolkets Ungdomsfylking BUF 1949-1952 (stod også som stifter)
  • Medlem Representantskapet i Norges Bondelag 1952-1962
  • Medlem Aksjonen mot atomvåpen fra 1980

Andre administrative verv

  • Medlem Bankrådet i Bøndernes Bank 1956-1965
  • Ordfører Representantskapet for Norske forenede livsforsikringsselskaper 1959-1965
  • Medlem Regionstyret for Trøndelag Bøndernes Bank 1979-1984

Litteratur

  • Finstad, Hans Chr.: Fra drakamp til samspill, Oslo 1970
  • Sørebø, Herbjørn: Slik sprakk koalisjonen. Stormen om statsminister Per Borten, Oslo 1971
  • Vassbotn, Per: Lekkasje og forlis. Om regjeringen Bortens fall, Oslo 1971
  • Brunvand, Olav: Fra samspill til sammenbrudd, Oslo 1973
  • Greipsland, Torbjørn (et al.): Per Borten - omdiskutert og avholdt, Oslo 1984
  • Hoemsnes, Ole N.: Skjebnedøgn, Oslo 1986
  • Unneberg, Bjørn: Per Borten: bonde og statsmann, Oslo 1988