Ditlev-Simonsen, Per

Ditlev-Simonsen, Per (1932-)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Oslo 1981-1985
Ansiennitet:
5 år, 203 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 12.06.1932 i Oslo
  • Sønn av skipsreder Sverre Ditlev-Simonsen (1906-2004) og Lily Kaurin (1907-1978)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 3 for Oslo, 1973 - 1977, H.
  • Vararepresentant nr 1 for Oslo, 1977 - 1981, H.
  • Representant nr 12 for Oslo, 1981 - 1985, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1981-85

    Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

Medlemskap i delegasjoner

  • 1981-85

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1981 - 30.09.1985
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 11.05.1983 - 24.10.1984

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Forsvarsdepartementet, 16.10.1989 - 03.11.1990

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1950
  • Handelsgymnas 1950-1951
  • Befalskurs H. M. Kongens Garde 1951-1952
  • Bachelor of Art i økonomi og historie ved Stanford University 1953-1955

Yrke

  • Kompanjong i rederiet Sverre Ditlev-Simonsen Co. 1955-1993
  • Administrerende direktør for SDS Drilling A/S 1974-1984
  • Arbeidende styreformann for SDS Drilling A/S 1984-1989
  • Administrerende direktør for Skipsaksjeselskapet Eidsiva 1990-1992
  • Arbeidende styreformann for Skipsaksjeselskapet Eidsiva 1993-1999

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • St. Hallvard-medaljen 2013

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Oslo formannskap 1975-1979, 1979-1983
  • Ordfører Oslo bystyre 1995-1999, 1999-2003, 2003-2007

Offentlige verv

  • Medlem Representantskapet for Oslo Sporveier 1976-1983
  • Medlem Helserådet, Oslo 1976-1983
  • Varaformann Helse- og sykehusutvalget 1976-1979, medlem 1980-1983
  • Medlem Organisasjonsutvalget, Oslo 1976-1979
  • Formann Styret for Ullevål hjelpepleierskole 1976-1979
  • Formann Styret for Aker sykepleierskole 1976-1979
  • Formann Styret for Ullevål sykepleierskole 1976-1979
  • Medlem Akvarieselskapets generalforsamling 1980-1983
  • Medlem Bygge- og vedlikeholdskomiteen for Akvarieselskapet 1980-1983
  • Varamedlem Finansutvalget 1980-1983
  • Formann Styret for A/S Norsk Jernverk 1985-1988
  • Varamedlem Styret for Nordisk Investeringsbank 1985-1992, medlem 1992-1996
  • Medlem Styret for Oslo Lysverker 1988-1989
  • Varamedlem Riksvalgstyret 1989

Tillitsverv i partier

  • Medlem Arbeidsutvalget i Høyres økonomistyre 1970-1984, formann 1984-1986
  • Medlem Oslo Høyres hovedstyre 1974-1988
  • 2. viseformann Oslo Høyre 1978-1981, formann 1982-1988
  • Medlem Høyres sentralstyre 1982-1991

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Sportsklubben READY 1962-1963
  • Medlem Styret i Skibsfartens Arbeidsgiverforening 1968-1975
  • Medlem Sentralstyret i Norges Rederforbund 1976-1978
  • Leder Styret for Oslo museum fra 2007
  • Medlem Styret i Ski VM 2011 AS fra 2007

Andre administrative verv

  • Formann Styret for Sea Goddes Cruises Ltd. 1982-1999
  • Formann Styret for Labogas VIII KS 1991-1996
  • Formann Styret for Christiania Bank og Kredittkasse 1991-1996
  • Formann Styret for Labogas XVI KS 1991-1994
  • Formann Styret for SDS Shipping og Offshore AS 1991-1993
  • Formann Styret for Norske Liv 1993-1999
  • Formann Styret for K-Fondsforsikring A/S 1997-1999
  • Medlem Styret for Christiania forsikring 1999-2001