Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Holt, Peder Ragnar ( 1899-1963 )

Arbeiderpartiet

Holt, Peder Ragnar har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 25.01.1899 i Vardø, Finnmark
Død 24.03.1963
Sønn av typograf Johannes Holt (1871-1944) og Anna Marie Larsen (1880-1937)

Medlemskap i regjering

Konsultativ statsråd, Gjenoppbygging, 05.11.1945 - 30.06.1948
Statsråd, Fiskeridepartementet, 19.11.1951 - 22.01.1955

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • 3-årig teknisk aftenskole
  • Handelsskole

Yrke

  • Redaktør av "Finnmarken" i Vardø 1924-1941
  • Disponent for kjøle- og fryseanlegg 1940-1944
  • Konstituert fylkesmann i Finnmark 1944-1945
  • Fylkesmann Finnmark 1948-1963

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kommandörstecknet av 1. klass av Finlands Lejons orden

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Ordfører Vardø kommunestyre 1930-1931, 1931-1934, 1934-1937, 1937-1940

Offentlige verv

  • Formann Forliksrådet, Vardø 1926-1937
  • Formann Havnestyret, Vardø 1932-1940
  • Formann Plan- og tiltakskomiteen, Finnmark 1933-1934
  • Medlem Styret for Varangerhalvøyas Kraftselskap 1938-1940
  • Formann Gjenreisingsnemnda, Finnmark 1948-1963
  • Formann Varangerhalvøyas Kraftselskap 1948-1952
  • Formann Samferdselsnemnda, Finnmark 1948-1963
  • Formann Sjøgrensereguleringskommisjonen Norge-Sovjetsamveldet 1959-1960

Tillitsverv i organisasjoner

  • Kasserer Vardø arbeiderforening 1924-1940

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Aktieselskabet Sydvaranger 1946-1958
  • Medlem Styret for Aktieselskabet Sydvaranger 1958-1963
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget