Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Hysing-Dahl, Per ( 1920-1989 )

Høyre
Sist innvalgt som representant for Hordaland 1981-1985
Ansiennitet: 16 år, 0 dager

Hysing-Dahl, Per har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 31.07.1920 i Bergen, Hordaland
Død 07.04.1989
Sønn av Theodor Severin Hysing-Dahl (1891-1973) og Sofie Karoline Hetting Tischendorf (1892-1975)

Stortingsperioder

Representant nr 9 for Hordaland, 1969 - 1973, H.
Representant nr 3 for Hordaland, 1973 - 1977, H.
Representant nr 2 for Hordaland, 1977 - 1981, H.
Representant nr 1 for Hordaland, 1981 - 1985, H.

Medlemskap i presidentskapet

1981-85

President, Stortinget, 08.10.1981 - 30.09.1985

Medlemskap i stortingskomiteer

1969-73

Medlem, Industrikomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973

1973-77

Formann, Forsvarskomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1973 - 30.09.1977

1977-81

Formann, Forsvarskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981
Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1977 - 30.09.1981

1981-85

Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 21.10.1981 - 30.09.1985
Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
Formann, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985

Medlemskap i delegasjoner

1973-77

Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.01.1974 - 01.01.1977

1977-81

Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.01.1978 - 01.01.1980

1981-85

Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.01.1982 - 01.01.1984

Medlemskap i gruppestyrer

1969-73

Varamedlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1970 - 30.09.1973

1973-77

Varamedlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1973 - 30.09.1977

1977-81

Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1977 - 30.09.1981

1981-85

Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1981 - 30.09.1985

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1940
  • Offisersutdannelse i Luftforsvaret 1941-1942
  • Handelsskole i Bergen 1946
  • Administrasjonsutdannelse ved Royal Air Force 1946

Yrke

  • Kaptein i Flyvåpenet 1941-1946
  • Administrasjonssekretær ved A/S Stord 1947-1949
  • Disponent i A/S Ocean Products 1949-1970
  • Disponent ved sildoljefabrikken A/S Clupea 1950-1960
  • Disponent i rederiet i Trawl-Industri 1955-1975
  • Skipsreder i rederiet Ocean Transport A/S 1961-1972
  • Direktør i Akers Trading Co. Akergruppen 1963-1972
  • Direktør i flyselskapet A/S Westwing 1964-1983

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Medlem av den Franske æreslegion
  • Krigsmedaljen
  • Haakon VIIs 70-års medalje
  • Deltagermedaljen
  • St. Olavsmedaljen med eikegren
  • Krigskorset med sverd
  • Croix de guerre
  • Distinguished Flying Cross and bar
  • Kommandør av St. Olavs Orden 1989

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Fana herredsstyre 1959-1963, 1963-1967

Offentlige verv

  • Medlem Trafikknemnda, Fana 1959-1967
  • Medlem Teknisk nemnd, Fana 1963-1967
  • Formann Representantskapet for Bergen og omland friluftsråd 1963-1967
  • Formann Tjenestetidsutvalget av 1967 1970-1972
  • Medlem Norges Teknisk-Naturvitenskapelige Forskningsråds forurensingskomite 1970-1978
  • Formann Norges Landbruksvitenskapelige forskningsråds institutt for akvakulturforskning fra 1984
  • Leder Styret for Distriktenes utbyggingsfond 1985-1988
  • Formann Friluftsnemnda, Fana

Tillitsverv i partier

  • Formann Finanskomiteen for Hordaland Høyre 1966-1969
  • Medlem Høyres utvalg for utviklingshjelp fra 1968
  • Medlem Høyres sentralstyre 1971-1972, fra 1977
  • Formann Hordaland Høyre 1971-1972
  • 2. viseformann Høyre 1972-1974

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i 8 distrikt av Redningsselskapet 1960-1969
  • Formann Rådet for Hold skjærgården ren 1977-1979

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Norsk kollektiv pensjonskasse A/S fra 1970

Litteratur

Hysing-Dahl, Per: Vinger over Europa, Oslo 1962
Hysing-Dahl, Per: De nye utfordringene i norsk forsvarspolitikk, Oslo 1976
Hysing-Dahl, Per: Bryr vi oss om forsvaret?, Oslo 1979
Hysing-Dahl, Per: Vingeslag: fra cockpiten til presidentplassen, Oslo 1990
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget