Jacobsen, Peder Nikolai Leier

Jacobsen, Peder Nikolai Leier (1888-1967)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Troms 1958-1961
Ansiennitet:
15 år, 301 dager

Gå til bildegalleri

Jacobsen, Peder Nikolai Leier har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 13.05.1888 i Trondenes, Troms
  • Død 31.01.1967
  • Sønn av småbruker og fisker Jacob Edvard Hansen (1856-1948) og Peroline Cornelie Pedersen (1863-1911)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Troms, 1945 - 1949, A.
  • Representant nr 5 for Troms, 1950 - 1953, A.
  • Representant nr 1 for Troms, 1954 - 1957, A.
  • Representant nr 1 for Troms, 1958 - 1961, A.

Vararepresentasjoner

  • Rykket opp som representant 16.05.1946 etter Søren Berg Sørensen Moens død.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1950-53

    Visepresident, Odelstinget, 12.01.1953 - 10.01.1954

    1954-57

    Visepresident, Odelstinget, 16.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Visepresident, Odelstinget, 18.01.1958 - 30.09.1959

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Landbrukskomiteen, 16.05.1946 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem, Landbrukskomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem, Landbrukskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Landbrukskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

Utdanning og yrkeserfaring

Yrke

  • Drev også med fiske og skipsarbeid
  • Drev fiske fra 1902
  • Arbeidet som skipsbygger i USA 1911-1919
  • Overtok farsgården på Vollstad 1919

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Trondenes formannskap 1922-1925
  • Medlem Sandtorg formannskap 1925-1928, 1928-1931, 1931-1934, 1941-1945
  • Ordfører Sandtorg kommunestyre 1934-1937, 1937-1941, 1945-1947, 1947-1951

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Troms 1934-1937, 1937-1945, 1945-1947, 1947-1951

Offentlige verv

  • Formann Fjørfeutvalget 1947
  • Medlem Prestegardsutvalget 1947-1949
  • Medlem Tjæreutvalget 1947
  • Medlem Utvalg til lov om avståing av grunn til drift av ikke mutbare mineralske forekomster 1948-1950
  • Medlem Kommunevalglovutvalget 1948-1950
  • Medlem Veglovkomiteen 1951-1957
  • Medlem Styret for Norges kommunal- og sosialskole 1957-1961
  • Medlem Fylkesskattestyret, Troms
  • Medlem Sykehusstyret, Troms
  • Medlem Fylkesforsyningsnemnda, Troms
  • Medlem Sandtorg skjønnsnemnd
  • Medlem Forliksnemnda, Sandtorg
  • Medlem Trygdenemnda, Sandtorg
  • Formann Statens vassråd

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Sør-Troms Arbeiderparti 1919-1922, 1936-1940
  • Formann Sør-Troms Arbeiderparti 1922-1936

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Landsstyret i Norges Bonde- og småbrukarlag 1951-1955, formann 1956-1963
  • Medlem Styret i Landbrukets sentralforbund

Andre administrative verv

  • Medlem Styret i Landbruksrådet ( )

Litteratur

  • Jacobsen, Peder Nikolai Leier: Inntrykk fra Landbrukskomiteens reise i Sovjet-Russland august/september 1955, Oslo 1955