Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Molaug, Peter Torleivson ( 1902-1985 )

Høyre
Sist innvalgt som vararepresentant for Rogaland 1961-1965
Ansiennitet: 10 år, 304 dager

Molaug, Peter Torleivson har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 02.09.1902 i Hetland, Rogaland
Død 22.08.1985
Sønn av gardbruker Torleiv Molaug (1873-1943) og husmor Bertha Mossige (1878-1961)

Stortingsperioder

Representant nr 10 for Rogaland, 1954 - 1957, H.
Representant nr 10 for Rogaland, 1958 - 1961, H.
Vararepresentant nr 1 for Rogaland, 1961 - 1965, H.

Vararepresentasjoner

Rykket opp som representant 09.01.1965 etter Ole Bergesens død.

Medlemskap i stortingskomiteer

1954-57

Medlem, Kommunalkomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

1958-61

Medlem, Samferdselskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

1961-65

Medlem, Den hemmelige protokollkomiteen, 09.01.1965 - 30.09.1965
Medlem, Protokollkomiteen, 09.01.1965 - 30.09.1965

Medlemskap i delegasjoner

1958-61

Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1958 - 30.09.1961

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Rogaland landbruksskole 1921
  • Voss folkehøgskole 1922
  • Studerte jordbruk ved University of Washington 1948-1949

Yrke

  • Reiseleder i utlandet for bønder på jordbruksstudier i England, Skottland, Nederland, Belgia, Tyskland
  • Dreiv farsgarden, overtok heile garden 1940
  • Herredsagronom 1941-1942

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Hetland kommunestyre 1951-1955
  • Varamedlem Stavanger bystyre 1965-1967

Offentlige verv

  • Medlem Ligningsnemnda, Helland 1933-1937
  • Formann Jordstyret, Hetland 1940-1953
  • Medlem Skogrådet, Hetland 1946-1950
  • Doms- og skjønnsmann 1946-1953 (i jordskifte- og sivile lagmannsrettssaker)
  • Medlem Det lokale programråd for NRK - Rogaland 1970-1976

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret i Rogaland Høyre 1951-1955
  • Medlem Styret i Hetland Høgre 1952-1955

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Rogaland Pelsdyrlag 1930-1938
  • Medlem Styret i Rogaland mållag 1946-1950
  • Formann Hetland mållag 1946-1950

Andre administrative verv

  • Varamedlem Styret for Hetland meieri 1945-1950

Litteratur

Molaug, Peter Torleivson: Reportasjar og artiklar i norske aviser
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget