Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Sævik, Per Rolf ( 1940- )

Kristelig Folkeparti
Sist innvalgt som representant for Møre og Romsdal 1989-1993
Ansiennitet: 4 år, 217 dager

Biografi

Personalia

Født 15.12.1940 i Herøy, Møre og Romsdal
Sønn av fisker og fiskebåtreder Arthur Sævik (1910-1976) og husmor Magda Steinsvik (1915-2003)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 1 for Møre og Romsdal, 1977 - 1981, KrF.
Vararepresentant nr 2 for Møre og Romsdal, 1981 - 1985, KrF.
Vararepresentant nr 3 for Møre og Romsdal, 1985 - 1989, KrF.
Representant nr 10 for Møre og Romsdal, 1989 - 1993, KrF.

Medlemskap i presidentskapet

1989-93

Visesekretær, Lagtinget, 12.12.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i stortingskomiteer

1989-93

Medlem, Kontrollkomiteen, 08.11.1990 - 21.11.1990
Nestleder, Kontrollkomiteen, 21.11.1990 - 30.09.1993
Medlem, Forsvarskomiteen, 23.10.1989 - 08.11.1990
Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 08.11.1990 - 30.09.1993

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

1989-93

Varamedlem, Stortingets administrasjonsstyre, 01.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i delegasjoner

1989-93

Delegat, FNs generalforsamling, 01.01.1992 -
Vararepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1990 -
Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 07.11.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i gruppestyrer

1989-93

Medlem gruppestyret, Kristelig Folkeparti, 01.10.1989 - 03.11.1990

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Kystskippereksamen 1. kl. 1958

Yrke

  • Fisker 1955-1981
  • Fiskeskipper 1964-1980
  • Fiskebåtreder 1966-1979
  • Disponent i K/S Sævik Supply A/S, I og II 1981-1989
  • Administrerende direktør Sævik Supply Management I 1993-1996
  • Administrerende direktør Sævik Supply ASA 1996-1997
  • Administrerende direktør Havila Supply ASA 1999
  • Administrerende direktør Havtank DA fra 2000
  • Administrerende direktør Havyard A/S 2000-2006
  • Administrerende direktør Havila A/S fra 2001

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Ridder av 1. klasse av St. Olavs Orden fra 2012

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Herøy kommunestyre 1971-1975, 1983-1987, ordfører 1987-1989
  • Medlem Herøy formannskap 1975-1979

Offentlige verv

  • Varamedlem Norges Fiskeriforskningsråds rådsforsamling (NFFR) 1980-1986
  • Varamedlem Styret i Oljedirektoratet 1985-1990
  • Leder Administrasjonsutvalget, Herøy 1987-1989
  • Medlem Utvalget til vurdering av Forsvarets øvingsmuligheter 1989-1991
  • Leder Styret for Helse Midt-Norge 2004-2006

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Sunnmøre Notfiskarlag 1970-1975
  • Kontaktmann Sunnmøre Indremisjon på Remøy 1970-1988
  • Formann Sunnmøre Notfiskarlag 1972-1975
  • Medlem Styret i Fiskebåtredernes Forbund 1977-1983
  • Formann Fiskebåtredernes Forbund 1979-1983
  • Medlem Landsstyret i Norges Fiskarlag 1980-1982
  • Varamedlem Norges Rederiforbunds hovedstyre 1986-1987, medlem 1988-1989, president 1996-1998
  • Varamedlem Norges Rederiforbunds råd 1986-1987, medlem 1988-1989
  • Kretsleder Møre og Romsdal Blå Kors 1989-1994
  • Medlem Styret i Gruppen for offshore servicefartøyer

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Søre Sunnmøre Kraftlag 1987-1989, formann 1989-1995
  • Medlem Styret for Frøystad fiskevegn A/S 1990-1995, formann 1995-2000, medlem fra 2000
  • Formann Styret for Kredittbanken A/S Ålesund 1993-1999
  • Formann Styret for Maritimt Forum fra 1998
  • Leder Styet for Havyard A/S fra 2006
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget