Thomassen, Petter

Thomassen, Petter (1941-2003)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Nordland 1993-1997
Ansiennitet:
20 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Thomassen, Petter har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 17.04.1941 i Salangen, Troms
  • Død 08.10.2003
  • Sønn av gårdbruker Karl Thomassen (1905-1978) og husmor/gårdbruker Johanna Simonsen Grimstad (1914-1996)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 3 for Nordland, 1969 - 1973, H.
  • Representant nr 8 for Nordland, 1977 - 1981, H.
  • Representant nr 2 for Nordland, 1981 - 1985, H.
  • Representant nr 2 for Nordland, 1985 - 1989, H.
  • Representant nr 2 for Nordland, 1989 - 1993, H.
  • Representant nr 5 for Nordland, 1993 - 1997, H.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 04.10.1985-09.05.1986, Harry Danielsen møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 16.10.1989-03.11.1990, Steinar Høgaas møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1977-81

    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 21.10.1981 - 09.03.1983
    Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1981 - 03.10.1983
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 09.03.1983 - 30.09.1985
    Formann, Finanskomiteen, 03.10.1983 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Forbruker- og administrasjonskomiteen, 15.05.1986 - 21.10.1987
    Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1987 - 30.09.1989

    1989-93

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 08.11.1990 - 30.09.1993

    1993-97

    Leder, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1981-85

    Nestformann, Stortingets EDB-utvalg, 01.10.1982 - 30.09.1985

Medlemskap i delegasjoner

  • 1981-85

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 10.11.1981 - 30.09.1985

    1989-93

    Delegat, FNs generalforsamling, 1991 -

    1993-97

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 25.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Delegat, FNs generalforsamling, 1997 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1981-85

    Nestformann gruppestyret, Høyre, 01.10.1981 - 30.09.1985

    1993-97

    Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Industridepartementet, 04.10.1985 - 09.05.1986
    Statsråd, Næringsdepartementet, 16.10.1989 - 03.11.1990

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium, Trondheim 1960
  • Siviløkonom, København 1963
  • Kurs i skatterett, arbeids- og lederpsykologi, rasjonalisering m.m. 1963-1964
  • Kurs i EDB-programmering, systemering og planlegging 1965-1975
  • 1. avdeling jus, Bodø 1974

Yrke

  • Systemkonsulent Oslo 1964-1965
  • Disponent i A/S Nordlandsdata, Bodø 1965-1976

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bodø bystyre 1967-1969
  • Varamedlem Bodø formannskap 1969-1971, medlem 1971-1975

Fylkespolitisk aktivitet

  • Varamedlem fylkesting, Nordland 1969-1971
  • Medlem fylkesutvalg, Nordland 1971-1975, 1975-1979 (fylkesråd 1976-1977)

Offentlige verv

  • Varamedlem Statens Fiskarbanks avdelingsstyre i Bodø 1972-1977
  • Medlem Nord-Norsk Oljeråd 1972-1979
  • Fylkesråd Nordland fylkeskommune 1976-1977
  • Formann Styret for Nordland Distriktshøgskole (NDH) 1976-1978
  • Medlem Utredningsutvalg for satelittfjernmåling 1982-1983
  • Medlem Planutvalget for siviløkonomutdanningen i Bodø 1983-1985
  • Medlem Utvalg for å gjennomgå utdanningsstøtteordningen som forvaltes av Statens lånekasse for utdanning 1998-1999

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Bodø Unge Høyre 1966-1969
  • Medlem Styret for Søndre Nordland Unge Høyre 1967-1969
  • Vararepresentant Unge Høyres sentralstyre 1967-1969, medlem 1969-1971
  • Medlem Styret for Bodø Høyre 1968-1977
  • Medlem Høyres finansutvalg 1969-1975
  • Medlem Nordland Høyres finansutvalg 1969-1975
  • Medlem Nordland Høyres styre og arbeidsutvalg 1969-1997
  • Medlem Høyres kommunalutvalg 1971-1975
  • Formann Høyres fylkestingsgruppe 1971-1977
  • Vararepresentant Høyres sentralstyre 1974-1976, medlem 1976-1990
  • Medlem Høyres distriktspolitiske utvalg 1975-1978
  • Formann Høyres datapolitiske utvalg 1980-1985
  • Medlem Høyres Trafikkutvalg 1983-1984
  • 2. nestleder Høyre 1988-1990

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Norske datasentralers landsforbund 1972-1974
  • Medlem Styret for Energiverkenes Landsforening (EVL) 1998-2003

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Dataringen 1968-1971, formann 1971-1973, medlem 1973-1976
  • Medlem Redaksjonsutvalg i tidsskriftet "Forum Nord" 1971-1975
  • Formann Styret i Tidsskriftet "Forum Nord" 1971-1975
  • Medlem Redaksjonsutvalg i tidsskriftet "Næring i Nord" 1976-1985
  • Formann Styret for stiftelsen Nordlandsforskning 1980-1988
  • Formann Styret for Computer Management Norge A/S 1983-1985
  • Medlem Styret for Salmon Islands inc. as 1987-2003, formann
  • Formann Styret for Polarsirkelsenteret A/S 1988-1990
  • Formann Styret for Gunvald Johansen A/S 1993-2000
  • Formann Styret for Norsk Luftfartssenter A/S 1994-1998
  • Formann Styret for Polar Zoo AS 1994-2001
  • Formann Styret for Saltstraumen Opplevelsessenter AS 1995-2000
  • Formann Styret for Bodø Energi A/S 1996-2003
  • Formann Styret for Kobbelv Vertshus A/S 1997-2003
  • Formann Styret for Tørrfisknæringens Markedsutviklingsselskap AS 1998-1999
  • Medlem Styret for En Kopp AS 1998-2003
  • Formann Styret for Nordland Teater AS 1999-2003
  • Medlem Styret for Mørkvedgården AS 2000-2003
  • Formann Styret for Sentrumsterminalen Bodø A/S 2000-2003
  • Formann Store Norske Spitsbergen Kulkompani A/S 2003
  • Formann styrer for flere private bedrifter

Litteratur

  • Thomassen, Petter: Varehandelen i distriktspolitisk perspektiv, Bodø 1975
  • Thomassen, Petter: Privatliv og EDB. Hvordan kan vi beskytte oss?, Cappelen Oslo 1977
  • Thomassen, Petter: Fri tanke, men ikke fritt ord. Et debattinnlegg om en grunnleggende menneskerett, Fabritius Oslo 1977
  • Thomassen, Petter: Tale eller tie? Saken mot Morgenavisen og følgene for ytrings- og pressefriheten, Fabritius Oslo 1978
  • Thomassen, Petter: Industriell utfordring, Bodø 1979
  • Thomassen, Petter: EDB-utviklingen. Hvem har kontrollen?, Oslo 1980
  • Thomassen, Petter: Inn i datasamfunnet, Cappelen Oslo 1980
  • Thomassen, Petter: Bodø sparebank 1857-1982, Bodø 1982
  • Thomassen, Petter: "Er vi forberedt på teknologiutfordringene?", i Morten Steenstrup (red.): Hvor går Høyre?, Cappelen Oslo 1984
  • Thomassen, Petter: Havbruk. Mulighetenes næring, 1985
  • Thomassen, Petter: Barneår i krig, Cappelen 1986
  • Thomassen, Petter: "Sentrum og periferi i massemedia", i Mads T. Andenæs og Ragnar Aamodt (red.): Ytring, Atheneum 1986
  • Thomassen, Petter: Hold kjeft, rekrutt!, Cappelen Oslo 1987
  • Thomassen, Petter: Håndbok for bedre ressursbruk i fylker og kommuner. Høyres hovedorganisasjon, Oslo 1988
  • Thomassen, Petter: En regjerings fall, Cappelen Oslo 1991