Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Moe, Peter Kjeldseth ( 1909-1973 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Møre og Romsdal 1969-1973
Ansiennitet: 19 år, 171 dager

Moe, Peter Kjeldseth har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 18.05.1909 i Ørsta, Møre og Romsdal
Død 30.06.1973
Sønn av lærer Olav Moe (1884-1935) og Marna Kjeldseth (1878-1916)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 1 for Møre og Romsdal, 1954 - 1957, A.
Representant nr 3 for Møre og Romsdal, 1958 - 1961, A.
Representant nr 3 for Møre og Romsdal, 1961 - 1965, A.
Representant nr 5 for Møre og Romsdal, 1965 - 1969, A.
Representant nr 5 for Møre og Romsdal, 1969 - 1973, A.

Vararepresentasjoner

Møtte fast som representant 11.01.1954-02.07.1956 for Ulrik Olsen.
Rykket opp som representant 02.07.1956 etter Anton Ludvik Alvestads død.
Døde 30.06.1973, Oskar Edøy møter som representant.

Medlemskap i presidentskapet

1969-73

Midlertidig varapresident, Odelstinget, 25.04.1972 - 28.09.1972

Medlemskap i stortingskomiteer

1954-57

Formann, Protokollkomiteen, 04.02.1955 - 10.01.1958
Medlem, Protokollkomiteen, 22.01.1954 - 04.02.1955
Medlem, Den hemmelige protokollkomiteen, 11.01.1954 - 10.01.1958

1958-61

Formann, Protokollkomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961
Medlem, Den hemmelige protokollkomiteen, 11.01.1958 - 30.09.1961

1961-65

Sekretær, Samferdselskomiteen, 10.06.1964 - 30.09.1965
Medlem, Samferdselskomiteen, 13.10.1961 - 10.06.1964

1965-69

Medlem, Samferdselskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

1969-73

Formann, Samferdselskomiteen, 13.11.1969 - 30.06.1973
Medlem, Samferdselskomiteen, 14.10.1969 - 13.11.1969

Medlemskap i delegasjoner

1954-57

Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 01.01.1955 -

1965-69

Vararepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1965 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Middelskole 1925
  • Handelsskole 1926
  • Student 1931
  • Cand.jur. 1936

Yrke

  • Vegarbeider, sjømann og kontormann m.m. før og under studietida
  • Disponent for A/S Vest-norske møbelfabrik, Ørstavik 1936-1953
  • Sakførerforretning i Ørsta fra 1936
  • Disponent for Ørsta Konfeksjonsfabrik A/S 1940-1954

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Ørsta kommunestyre 1937-1940, ordfører 1945-1947, 1947-1951
  • Medlem Ørsta formannskap 1951-1955, 1955-1959, 1963-1967

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Møre og Romsdal 1945-1947
  • Medlem fylkesutvalg, Møre og Romsdal 1951-1955

Offentlige verv

  • Formann Fattigstyret, Ørsta 1936-1946
  • Medlem Styret for Ørsta kommunale elektrisitetsverk 1938-1948, formann 1948-1973
  • Medlem Kontrollnemnda for Møre og Romsdal Fylkesbåtar 1949-1959, formann 1959-1973
  • Medlem Ørsta skogreisingsstyre for gjennomføringen av Ørstaplanen 1950-1964
  • Formann Yrkesskolenemnda, Møre og Romsdal 1950-1964
  • Medlem Styret for Fylkessjukehuset, Ålesund 1952-1965
  • Formann Nemnda for Vartdal hamn 1964-1973
  • Medlem Vegplanrådet 1964-1969
  • Medlem Naturskadefondets ankenemnd 1967-1973
  • Medlem Samferdselsplanutvalget 1972-1973
  • Medlem Utvalg for å vurdere omfanget av riksvegnettet 1973

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Ørsta arbeiderparti 1936-1940, 1945-1953
  • Formann Ørsta Arbeiderparti 1938-1939, 1953
  • Medlem Styret for Sunnmøre arbeiderparti 1938-1940, 1950-1951

Andre administrative verv

  • Formann Førebuande nemnd for L/L Tussa kraft 1946
  • Medlem Interimstyret for A/S Olivin fra 1947
  • Medlem Styret for A/S Olivin fra 1948, formann 1953-1973
  • Formann Styret for Rutebilane A/S 1949-1973
  • Formann Styret for L/L Tussa kraft 1949-1953
  • Medlem Styret for Sunnmøre arbeideravis 1958, formann fra 1960
  • Formann Styret for A/S Mørebil 1959-1960, 1962, 1964, 1966, 1968, 1970, 1972
  • Medlem Representantskapet for Det Norske Luftfartsselskap 1971-1973
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget