Christiansen, Ragnar Karl Viktor

Christiansen, Ragnar Karl Viktor (1922-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Buskerud 1973-1977
Ansiennitet:
21 år, 330 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 28.12.1922 i Drammen, Buskerud
  • Sønn av gartner Hans Rudolf Christiansen (1899-1969) og gullistarbeider Elsa Viktoria Sjøgren (1902-1986)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Buskerud, 1950 - 1953, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Buskerud, 1954 - 1957, A.
  • Representant nr 2 for Buskerud, 1958 - 1961, A.
  • Representant nr 2 for Buskerud, 1961 - 1965, A.
  • Representant nr 1 for Buskerud, 1965 - 1969, A.
  • Representant nr 1 for Buskerud, 1969 - 1973, A.
  • Representant nr 1 for Buskerud, 1973 - 1977, A.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 17.03.1971-18.10.1972, Egil Solin Ranheim møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 15.01.1976-30.09.1977, Olaf Øen møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1958-61

    Medlem, Militærkomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Finans- og tollkomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Nestformann, Finans- og tollkomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1967
    Nestformann, Finanskomiteen, 01.10.1967 - 30.09.1969

    1969-73

    Nestformann, Finanskomiteen, 14.10.1969 - 17.03.1971
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 14.10.1969 - 17.03.1971
    Medlem, Industrikomiteen, 18.10.1972 - 30.09.1973

    1973-77

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 15.01.1976
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1973 - 15.01.1976
    Formann, Finanskomiteen, 18.10.1973 - 15.01.1976

Medlemskap i delegasjoner

  • 1965-69

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1965 - 1965

    1969-73

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1969 - 1969

    1973-77

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1973 - 1973
    Delegat, FNs generalforsamling, 1974 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1965-69

    Sekretær gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1965 - 30.09.1969

    1969-73

    Sekretær gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1969 - 17.03.1971

    1973-77

    Nestformann gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1973 - 15.01.1976

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Finansdepartementet, 17.03.1971 - 18.10.1972
    Statsråd, Samferdselsdepartementet, 15.01.1976 - 11.01.1978

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Middelskole 1940
  • Jernbaneskolen 1942
  • Studieopphold i USA 1957

Yrke

  • Bud ved NSB Drammen distrikt 1940-1941
  • Trafikkelev ved NSB Drammen distrikt 1941-1942
  • Telegrafist ved NSB Drammen distrikt 1942-1957
  • Jernbaneekspeditør ved NSB Drammen distrikt 1957-1961
  • Fullmektig ved NSB Drammen distrikt 1961-1977
  • Fylkesrådmann i Buskerud 1978-1980
  • Fylkesmann i Buskerud 1980-1988

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Nedre Eiker kommunestyre 1945-1947, 1947-1951, 1951-1955, ordfører 1955-1957
  • Medlem Nedre Eiker formannskap 1957-1959

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Buskerud 1955-1957

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Nedre Eiker kommunale bilruter 1948-1963
  • Medlem Representantskapet for de militære bedrifter 1951-1968
  • Medlem Sivilopplæringskommisjonen for Forsvaret 1952-1954
  • Formann Forbrukerrådet 1953-1960
  • Medlem Utvalget for håndtering av pris-, rasjonerings- og forsyningsbestemmelser 1954-1955
  • Medlem Forbrukerforskningsutvalget 1956-1960
  • Medlem Nedre Eiker menighetsråd 1956-1957
  • Medlem Skolestyret, Nedre Eiker 1956-1957
  • Medlem Statens ernæringsråd 1956-1961
  • Medlem Omsetningsrådet 1956-1961
  • Medlem Plankomiteen for 9-årig skole, Nedre Eiker 1957-1961
  • Medlem Rådet for Ramfoss kraftlag 1957-1967
  • Formann Kvalitetskontrollutvalget for forbruksvarer av 1957 1957-1963
  • Formann Nedre Eiker kommunale bilruter 1963-1967
  • Medlem Formuesfordelingskomiteen 1963-1968
  • Medlem Kornrådet 1966-1967
  • Medlem Partifinansieringsutvalget 1968-1969
  • Medlem Bedriftsforsamlingen ved A/S Raufoss Ammunisjonsfabrikker 1969-1981
  • Medlem Bedriftsforsamlingen ved A/S Kongsberg Våpenfabrikk 1969-1988
  • Medlem Forsvarsrådet 1971-1972
  • Medlem Styret for pensjonsordningen for statsråder 1971-1972
  • Varaformann Styret i Statens kornforretning 1974-1982, formann 1983-1992
  • Medlem Styret for Buskerud Industriselskap 1978-1981
  • Formann Rikslønnsnemnda 1980-1982
  • Medlem Nærings- og sysselsettingsstyret, Buskerud 1980-1988
  • Formann Fylkesskattestyret, Buskerud 1980-1983
  • Leder Fylkesskattenemnda, Buskerud 1983-1988
  • Medlem Lovstrukturutvalget 1989-1992
  • Leder Kommune- og fylkesinndelingsutvalget 1989-1992

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Nedre Eiker Arbeiderparti 1945-1947
  • Medlem AUFs landsstyre 1946-1947
  • Formann Buskerud AUF 1946-1947
  • Formann Nedre Eiker Arbeiderparti 1948-1954, 1961-1962, 1966-1969
  • Sekretær Buskerud Arbeiderparti 1953-1955, formann 1955-1966
  • Varamann Det norske Arbeiderpartis landsstyre 1963-1965
  • Varamann Det norske Arbeiderpartis sentralstyre 1965-1977

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for "Fremtiden" 1947-1948
  • Medlem Styret for A/L Biblioteksentralen 1963-1966, formann 1966-1969
  • Medlem Styret for Det Norske Luftfartsselskap A/S 1978-1992
  • Medlem Representantskapet for SAS 1978-1992
  • Varamedlem Styret for SAS 1986-1992

Litteratur

  • Sørebø, Herbjørn: "En profesjonell politiker": i Fred og trygghet, brød og frihet, et festskrift til Trygve Bratteli, Tiden Norsk Forlag Oslo 1980
  • Christiansen, Ragnar: Fra storting og styringsverk : erindringer fra et liv i politisk arbeid, Forlaget Aktuell Oslo 2006