Seweriin, Rakel

Seweriin, Rakel (1906-1995)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Oslo 1965-1969
Ansiennitet:
23 år, 301 dager

Gå til bildegalleri

Seweriin, Rakel har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 26.06.1906 i Hof, Vestfold
  • Død 17.09.1995

Stortingsperioder

  • Representant nr 7 for Oslo, 1945 - 1949, A.
  • Representant nr 3 for Oslo, 1950 - 1953, A.
  • Representant nr 3 for Oslo, 1954 - 1957, A.
  • Representant nr 5 for Oslo, 1958 - 1961, A.
  • Representant nr 5 for Oslo, 1961 - 1965, A.
  • Representant nr 5 for Oslo, 1965 - 1969, A.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 02.11.1953-10.01.1954, Hjalmar Larsen møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 11.01.1954-22.01.1955, Aase Lionæs møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 22.01.1955-01.08.1955, Gunnar Alf Larsen møtte som representant.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1950-53

    Visesekretær, Stortinget, 17.01.1950 - 10.01.1951
    Midlertidig sekretær, Stortinget, 11.11.1950 - 10.01.1951
    Sekretær, Stortinget, 11.01.1951 - 11.01.1953

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Valgkomiteen, 10.12.1945 - 10.01.1950
    Nestformann, Sosialkomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem, Valgkomiteen, 17.01.1950 - 02.11.1953
    Formann, Sosialkomiteen, 23.01.1950 - 02.11.1953

    1954-57

    Medlem, Sosialkomiteen, 18.10.1955 - 10.01.1958
    Medlem, Valgkomiteen, 18.11.1955 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Valgkomiteen, 18.01.1958 - 30.09.1961
    Nestformann, Kirke- og undervisningskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.06.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Valgkomiteen, 06.10.1961 - 30.09.1965
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

Medlemskap i delegasjoner

  • 1945-49

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 04.12.1945 - 10.01.1950
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1949 -

    1950-53

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1950 - 1950
    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1950 - 02.11.1953
    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1952 - 1952
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1953 -

    1954-57

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1956 - 1956

    1958-61

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1958 - 1958

    1961-65

    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1964 - 1964

    1965-69

    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1965 - 1965
    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1966 -
    Delegat, FNs generalforsamling, 1967 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1945-49

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 04.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 11.01.1950 - 02.11.1953

    1958-61

    Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 11.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1965 - 01.10.1967

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Sosialdepartementet, 02.11.1953 - 22.01.1955
    Statsråd, Sosialdepartementet, 22.01.1955 - 01.08.1955

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1926
  • Kurs for stortingsstenografer 1927, 1928
  • Kurs i tysk og engelsk stenografi 1930

Yrke

  • Hushjelp 1927-1928
  • Stenograf 1929-1942

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Stenograf ved Forsvarets overkommando i London 1942-1945

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Oslo bystyre 1937-1940, 1945-1945

Offentlige verv

  • Medlem Barnehjemsutvalget, Oslo 1938-1940, 1945
  • Medlem Parkutvalget, Oslo 1938-1940, 1945
  • Medlem Skatteutvalget, Oslo 1938-1940, 1945
  • Medlem Norsk Rikskringkastings programråd, London 1943-1945
  • Medlem Komiteen til revisjon av barnevernlovene 1947-1951
  • Medlem Arbeidsdirektoratets styre 1947-1953, 1955-1967
  • Medlem Komiteen angående likelønn for kvinner og menn 1949-1954
  • Medlem Styret for Norges kommunal- og sosialskole 1950-1953
  • Varamedlem Sivilforsvarsrådet 1951-1961
  • Formann Radiogavefondet 1956-1976
  • Medlem Komiteen til å gjennomgå husleieloven 1956-1964
  • Medlem Styret for Den Norske Opera 1957
  • Formann Komiteen til å utrede spørsmålet om familiepensjonering 1959-1962
  • Medlem Utvalg til å utrede offentlige persondatasystemer og personvern 1972-1975
  • Formann Utvalget til å utrede ensliges økonomiske og sosiale stilling 1973-1976

Tillitsverv i partier

  • Nestformann AUF 1937-1946, sekretær 1945-1946
  • Medlem Arbeiderpartiets kvinnesekretariat 1945-1953, formann 1953-1963, medlem 1963-1971
  • Varamedlem Arbeiderpartiets sentralstyre fra 1946 (som representant for Arbeiderpartiets kvinnesekretariat), medlem 1953-1963

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Den Norske Kvinnekomité, London 1942-1945
  • Medlem Norske Kvinneorganisasjoners samarbeidsnemnd 1945-1952 (som representant for Arbeiderpartiets kvinnesekretariat)
  • Medlem Styret i Bygg ditt Land fra 1946
  • Nestformann Kvinners Frivillige Beredskap (KFB) 1951-1961
  • Formann Landslaget for språklig samling 1963-1971