Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Udjus, Ragnar ( 1933- )

Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for Vest-Agder 1977-1981
Ansiennitet: 8 år, 0 dager

Biografi

Personalia

Født 10.10.1933 i Landvik, Aust-Agder
Sønn av bonde Nils O. Udjus (1903-1998) og husmor Margrethe (1907-1988)

Stortingsperioder

Representant nr 5 for Vest-Agder, 1973 - 1977, Sp.
Representant nr 5 for Vest-Agder, 1977 - 1981, Sp.

Medlemskap i stortingskomiteer

1973-77

Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977
Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977

1977-81

Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981
Varamedlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981

Medlemskap i delegasjoner

1977-81

Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.1980 -

Medlemskap i gruppestyrer

1973-77

Medlem og vara innpisker, Senterpartiet, 01.10.1973 - 30.09.1977

1977-81

Medlem, Senterpartiet, 01.10.1977 - 30.09.1981
Innpisker, Senterpartiet, 01.10.1977 - 30.09.1981

Medlemskap i regjering

Politisk sekretær, Miljøverndepartementet, 1972 - 1973

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Birkeland folkehøgskole 1950-1951
  • Befalskurs ved Luftforsvarets befalsskole Stavern 1953
  • Holt landbruksskole 1955-1957

Yrke

  • Kontrollassistent i Grimstad-området 1958-1960
  • Formannsskapssekretær og ligningsassistent i Landvik kommune 1960-1963
  • Redaktør i Agder Tidend 1965-1968
  • Programmedarbeider ved NRKs distriktskontor i Kristiansand 1967-1972 (vikarierte og jobbet som freelancer)
  • Redaktør og sjef for Radio Sør 1982-1991 (var en av initiativtakerne til denne nærradiostasjonen fra starten i 1982)
  • Programvirksomhet i lokalradio og TV Sør 1991-2000

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Mediamagasins Mediapris 1987
  • Lokalradioprisen "Den Gyldne mikrofon" 2002

Verv

Offentlige verv

  • Medlem Utvalget for menneskerettigheter 1980
  • Medlem Utvalg til å vurdere nærradiospørsmål 1981-1982
  • Medlem Utvalg til å vurdere kringkastingsreklame 1982-1983
  • Medlem Representantskapet for Redernes Skipskreditforening 1983-1990 (offentlig representant)
  • Varamedlem Kringkastingsrådet 1986-1993
  • Medlem Styret for Nærkringkastingsnemda 1987-1993
  • Medlem Fagutvalget for nærkringkasting 1994-2003 (oppnevnt av Styret for Audiovisuelt Produksjonsfond og Statens Medieforvaltning)

Tillitsverv i partier

  • Fylkessekretær Aust-Agder Sp 1959-1963
  • Fylkessekretær Sp i begge Agder-fylkene 1963-1972, 1981-1984
  • Medlem Sp's landsstyre 1971-1974
  • Formann Styret for Sp's Pressekontor 1978-1989

Tillitsverv i organisasjoner

  • Sekretær Agder krets av Norges Kristelige Radio- og Fjernsynslag 1970-1972
  • Medlem Styret i Agder krets av Norges kristelige radio- og fjernsynslag 1970-1972
  • Medlem Styret i Vågsbygd Indremisjon 1981-1985
  • Medlem Flere mediautvalg i Agder Krets av Indremisjonsselskapet 1982-1988
  • Medlem Styret i "Justøyfamilien" 1982-1996
  • Leder Norsk Nærradioforbund 1984-1989
  • Medlem Styret i Agder krets av Indremisjonsselskapet 1986-1989
  • Medlem Vågsbygd Menighetsråd 1998-2002

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Radio Nettverk 1987-1988

Litteratur

Udjus, Ragnar: "Glimt fra Radio Sør", Kristiansand 2002
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget