Carlsen, Reidar

Carlsen, Reidar (1908-1987)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Nordland 1958-1961
Ansiennitet:
15 år, 301 dager

Gå til bildegalleri

Carlsen, Reidar har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 01.07.1908 i Bodø, Nordland
  • Død 02.05.1987
  • Sønn av fiskeskipper og gårdbruker Johan Edvard Carlsen (1855-1910) og hjemmeværende Amalie Salomonsen (1883-1934)

Stortingsperioder

  • Representant nr 4 for Nordland, 1945 - 1949, A.
  • Representant nr 1 for Nordland, 1950 - 1953, A.
  • Representant nr 1 for Nordland, 1954 - 1957, A.
  • Representant nr 2 for Nordland, 1958 - 1961, A.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 04.12.1945-10.01.1950, Sigurd Lund Hamran møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 11.01.1950-19.11.1951, Sigurd Lund Hamran møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1950-53

    Medlem, Finans- og tollkomiteen, 21.11.1951 - 10.01.1954

    1954-57

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 22.01.1954 - 10.01.1958
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 27.01.1958 - 30.09.1961
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 27.01.1958 - 05.05.1960
    Medlem, Den hemmelige protokollkomiteen, 05.05.1960 - 30.09.1961
    Medlem, Protokollkomiteen, 05.05.1960 - 30.09.1961

Medlemskap i regjering

  • Konsultativ statsråd, Fiskerisaker, 05.11.1945 - 01.07.1946
    Statsråd, Fiskeridepartementet, 01.07.1946 - 19.11.1951

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Statens skogskole (forstmann), Steinkjer 1928-1929

Yrke

  • Jord- og skogsarbeider, fiskeriarbeider, forretningsfører, journalist og kontorist 1923-1937
  • Herredskogmester for Bodin, Kjerringøy, Sørfold og Leiranger 1937-1939
  • Direktør i Utbyggingsfondet for Nord-Norge 1952
  • Direktør og sjef i Distriktenes Utbyggingsfond 1961-1978

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Petter Dass-medaljen 1961
  • Kommandør av St. Olavs Orden 1968
  • Håkon VIIs 100-års medalje 1972

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Bodin kommunestyre 1937-1941

Offentlige verv

  • Formann Arbeidstilsynet, Bodin 1937-1940
  • Formann Skog- og jordutvalget, Bodin 1937-1940
  • Formann Tiltaksnemnda, Bodin 1937-1940
  • Revisor Overformynderiet 1937-1940 (fylkesvalgt)
  • Medlem Fylkesforsyningsnemnda, Nordland 1938
  • Medlem Styret for Utbyggingsfondet for Nord-Norge 1952
  • Formann Rådet for det Nord-Norske student- og elevhjem 1953-1978
  • Medlem Styret for A-trygdens Utbyggingsfond 1958-1961
  • Medlem Utvalget for Arbeidsdirektoratets styre for behandling av saker om støtte for Arbeidsløysetrygdens utbygningsfond 1960-1961
  • Medlem Nordkalottpresidiet 1961-1981
  • Medlem Utvalg til utredning av spørsmålet om en hensiktsmessig utnyttelse av trevirke i Troms 1963-1965
  • Medlem Vegplanrådet 1964-1966
  • Medlem Utvalg som skal utrede spørsmålet om hel eller delvis flytting av Statens teknologiske institutt Oslo, og i tilfelle peke på steder hvortil slik flytting bør skje 1964-1967
  • Formann Norges Familieråd 1966-1978
  • Medlem Rådgivende nemnd for regional transportstøtte 1971-1978
  • Medlem Prosjektgruppen til fremme av industriell aktivitet i Nord-Norge 1972-1980
  • Medlem Industriprosjektgruppen for Nord-Norge 1980

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Bodø arbeiderparti 1931-1933
  • Medlem Styret for Søre Salten kretsparti av DNA 1937-1938
  • Medlem Styret for Bodin arbeiderparti 1937-1940
  • Formann Søre Salten kretsparti av DNA 1938-1939
  • Medlem Styret for Nordland AUF 1938-1939
  • Medlem Det norske Arbeiderpartis landsstyre 1945-1949
  • Medlem Representantskapet i Oslo Arbeiderparti 1978-1980
  • Formann Den socialdemokratiske forening

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Indstranden idrettslag 1925-1926
  • Formann Indstranden ungdomslag 1927
  • Formann Nordland bærlag 1938-1939
  • Sekretær Nordland fylkes fiskarlag 1939-1953
  • Formann Fiskerlagets fagskolenemnd i Nordland 1942-1945
  • Medlem Direksjonen i Kgl. Selskap for Norges Vel 1962-1971, visepreses 1971-1978
  • Medlem Hovedstyret og Rådet i Foreningen Norden 1962-1965, viseformann 1966-1968, formann 1969-1981
  • Formann Folkebevegelsen "Ja til EF" 1972
  • Ordfører Representantskapet i Landslaget for reiselivet i Norge 1976-1978
  • President Foreningen Nordens Forbund 1977-1980

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for "Nordlands Framtid" 1939-1940

Litteratur

  • Carlsen, Reidar og Audun Bugjerde: Bruddstykker av norsk distriktsutbygging slik vi har opplevd den, Tiden Oslo 1981