Due, Reidar

Due, Reidar (1922-)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som representant
for Nord-Trøndelag 1985-1989
Ansiennitet:
12 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 04.11.1922 i Oslo
  • Sønn av banksjef Eilif Due (1893-1964) og husmor og kommunepolitiker Katrine (Katy) Didrichsen (1893-1969)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 3 for Nord-Trøndelag, 1973 - 1977, Sp.
  • Representant nr 6 for Nord-Trøndelag, 1977 - 1981, Sp.
  • Representant nr 6 for Nord-Trøndelag, 1981 - 1985, Sp.
  • Representant nr 6 for Nord-Trøndelag, 1985 - 1989, Sp.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1977-81

    Medlem, Industrikomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Formann, Energi- og industrikomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Varamedlem, Valgkomiteen, 30.10.1986 - 30.09.1989
    Medlem, Forbruker- og administrasjonskomiteen, 10.10.1988 - 30.09.1989
    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.10.1986
    Leder, Energi- og industrikomiteen, 23.10.1985 - 10.10.1988

Medlemskap i delegasjoner

  • 1977-81

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1980 -

    1981-85

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 03.11.1988 - 30.09.1989
    Delegat, FNs generalforsamling, 1986 -
    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1985-89

    Varamedlem gruppestyret, Senterpartiet, 01.10.1985 - 30.09.1989

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Diverse økonomikurs
  • Student 1941
  • Hvam landbruksskole 1943

Yrke

  • Bonde på Mo gård, Levanger fra 1943
  • Fylkesmann i Sør-Trøndelag 1989-1992 (utnevnt 1986)

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kongens fortjensemedalje i gull 1999

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Levanger formannskap 1963-1967
  • Ordfører Levanger kommunestyre 1967-1971

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesutvalg, Nord-Trøndelag 1967-1971
  • Medlem fylkesting, Nord-Trøndelag 1975-1979

Offentlige verv

  • Medlem Postrådet 1969-1978
  • Medlem Omsetningsrådet 1972-1978
  • Medlem Rådet for internasjonalt økonomisk samarbeid 1978-1981

Tillitsverv i partier

  • Medlem Sp's sentralstyre 1973-1984
  • Politisk nestformann Nord-Trøndelag Sp 1974-1977

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret for Bøndernes salgslag 1955-1960, formann 1960-1978
  • Medlem Styret for Inntrøndelag skogeierforening 1961-1973, formann 1973-1983
  • Medlem Styret for Norges kjøtt- og fleskesentral 1967-1971, formann 1971-1978
  • Nestformann Landbrukets sentralforbund 1972-1978, formann 1978-1980

Andre administrative verv

  • Varamedlem Representantskapet for Forretningsbanken A/S 1955-1961
  • Formann Styret for Innskog A/S 1961-1983
  • Formann Styret for Norske skogindustrier A/S 1961-1983
  • Medlem Styret for Forretningsbanken 1962-1965, varamedlem 1966-1970
  • Medlem Representantskapet for Livsforsikringsaktieselskapet Norsk Spare-Selskap 1965-1977
  • Ordfører Bedriftsforsamlingen i Livsforsikringsaktieselskapet Norsk Spare-Selskap fra 1978 (fra 1980 Liv Nor)
  • Medlem Styret for Norgesmøllen 1987-1998
  • Formann Stormøllen 1987-1998