Frøiland, Ranveig

Frøiland, Ranveig (1945-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Hordaland 2001-2005
Ansiennitet:
20 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 15.09.1945 i Sund, Hordaland
  • Datter av sjåfør Harald Fjeld (1910-1997) og husmor Ragna Langeland (1916-)

Stortingsperioder

  • Representant nr 8 for Hordaland, 1985 - 1989, A.
  • Representant nr 11 for Hordaland, 1989 - 1993, A.
  • Representant nr 6 for Hordaland, 1993 - 1997, A.
  • Representant nr 4 for Hordaland, 1997 - 2001, A.
  • Representant nr 2 for Hordaland, 2001 - 2005, A.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 18.12.1996-30.09.1997, Gard Folkvord møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.1997-17.10.1997, Sigurd Grytten møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1985-89

    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Varamedlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 23.10.1989 - 08.11.1990
    Medlem, Energi- og industrikomiteen, 08.11.1990 - 30.09.1993
    Varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 17.06.1993 - 30.09.1993

    1993-97

    Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1993 - 18.12.1996
    Nestleder, Energi- og miljøkomiteen, 21.10.1993 - 18.12.1996

    1997-2001

    Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1997 - 22.03.2000
    Medlem, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 22.03.2000 - 23.03.2000
    Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 22.03.2000 - 30.09.2001
    Leder, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 23.03.2000 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Finanskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i delegasjoner

  • 1985-89

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 12.06.1986 - 30.09.1989

    1989-93

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 07.11.1989 - 08.11.1990
    Delegat, FNs generalforsamling, 1990 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 13.10.1992 - 30.09.1993

    1993-97

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 25.10.1993 - 18.12.1996
    Varamedlem, Europautvalget, 21.06.1996 - 18.12.1996

    1997-2001

    Varamedlem, Europautvalget, 04.11.1997 - 30.09.2001
    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 04.11.1997 - 30.03.2000
    Nestleder, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 30.03.2000 - 30.09.2001

    2001-2005

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 16.11.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2001-2005

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 19.10.2001 - 30.09.2003
    Sekretær, Arbeiderpartiet, 08.10.2003 - 30.09.2005

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Nærings- og energidepartementet, energisaker, 18.12.1996 - 01.01.1997
    Statsråd, Olje- og energidepartementet, 01.01.1997 - 17.10.1997

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Realskoleeksamen 1962
  • Kurs i maskinskriving, stenografi og kommunal forvaltning 1963-1975
  • Deleksamen, samfunnsfaglig gymnas 1975-1980

Yrke

  • Kontorassistent Fjell formannskapskontor og skolekontor 1963-1971
  • Fullmektig ved PPT i Fjell 1974-1985 (halv stilling)
  • Kontorsekretær ved NKF Hordaland 1978-1985 (halv stilling)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Fjell kommunestyre 1975-1979, varaordfører 1983-1985
  • Medlem Fjell formannskap 1979-1983, 1985-1987, 2007-2011

Offentlige verv

  • Medlem Sosialstyret, Fjell 1976-1979
  • Medlem Generalplanutvalget, Fjell 1983-1985
  • Medlem Administrasjonsutvalget, Fjell 1984-1988
  • Leder Utvalget til å utrede Stortingets kontrollfunksjon 2000-2002
  • Varamedlem Styret for domstoladministrasjonen fra 2005
  • Leder Styret for Helse Bergen HF fra 2006
  • Riksrevisor Riksrevisjonen 2006-2009
  • Medlem Forbrukerutvalget

Tillitsverv i partier

  • Sekretær Fjell AUF 1964-1966
  • Sekretær Fjell A 1970-1973, studieleder 1970-1973
  • Leder A's gruppestyre i Fjell kommunestyre 1983-1986
  • Leder A's kvinneutvalg Hordaland 1986-1992
  • Medlem A's kvinneutvalg 1989-1992
  • Leder Hordaland A 1992-1996, 1999-2003
  • Medlem DNAs landsstyre 1994-2003

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret for Strilen frilynte ungdomslag 1962-1973
  • Leder Studievirksomheten i Norsk kommuneforbund, Hordaland 1978-1983
  • Leder NKFs landsråd for studievirksomhet 1980-1985
  • Medlem NKFs likestillingsutvalg 1983-1985
  • Tillitsvalgt Norsk kommuneforbunds distriktsstyre i Hordaland 1983-1984
  • Leder Sotra kommunale forening 1983-1985