Aasrud, Rigmor

Aasrud, Rigmor (1960-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Representant
for Oppland 2013-2017
Andre nestleder:
Familie- og kulturkomiteen
Ansiennitet:
5 år, 184 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 26.06.1960 i Jevnaker, Oppland

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 6 for Oppland, 1993 - 1997, A.
  • Vararepresentant nr 7 for Oppland, 1997 - 2001, A.
  • Vararepresentant nr 4 for Oppland, 2001 - 2005, A.
  • Representant nr 2 for Oppland, 2009 - 2013, A.
  • Representant nr 1 for Oppland, 2013 - 2017, A.

Vararepresentasjoner

  • Medlem av Regjeringen 20.10.2009-30.09.2013, Stine Renate Håheim møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.2013-16.10.2013, Kjersti Stenseng møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2009-2013

    Medlem, Kommunal- og forvaltningskomiteen, 20.10.2009 - 20.10.2009
    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.2009 - 20.10.2009

    2013-2017

    Andre nestleder, Familie- og kulturkomiteen, 22.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Familie- og kulturkomiteen, 17.10.2013 - 22.10.2013

Medlemskap i delegasjoner

  • 2013-2017

    Medlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 12.11.2013 - 30.09.2017

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2009-2013

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 08.10.2009 - 20.10.2009

Medlemskap i regjering

  • Statssekretær, Helse- og omsorgsdepartementet, 21.10.2005 - 20.10.2009
    Fungerende statsråd, Arbeids- og inkluderingsdepartementet, 20.10.2009 - 20.12.2009
    Statsråd, Fornyings- og administrasjonsdepartementet, 20.10.2009 - 31.12.2009
    Statsråd, Fornyings-, administrasjons- og kirkedepartementet, 01.01.2010 - 16.10.2013
    Fungerende statsråd, Arbeidsdepartementet, 19.11.2010 - 03.01.2011

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Gran ungdomsskole 1973-1976
  • Hadeland gymnas 1976-1979
  • Wangs undervisningssenter, stud.fag 1979-1980
  • BI, bedriftsøkonomi 1983-1985
  • Høgskolen i Volda, forvaltningsrett 2002
  • Høgskolen i Lillehammer, kommunikasjonsrådgivning 2003-2004

Yrke

  • Adm.-/øk.leder, Herz bilutleie 1979-1985
  • Avd.leder, Aas data 1985-1992

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Gran kommunestyre 1979-1983, 1983-1987, ordfører 1995-1999, 1999-2003, 2003-2005
  • Medlem Gran formannskap 1987-1991, 1991-1995

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Gran 1983-1987
  • Medlem Styret for Hadeland Energiverk 1996-1999, leder 1999-2005
  • Medlem Styret for Kommunenes Sentralforbund, Oppland 1996-2000
  • Medlem Styret for Vestoppland folkehøgskole 1997-2001
  • Medlem Styret for Høgskolen i Gjøvik 1998-2002
  • Varamedlem Representantskapet for Norges Bank 1998-2000, medlem 2000-2002

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Oppland A's kvinnebevegelse 1989-1991
  • Kvinnepolitisk sekretær DNAs kvinnebevegelse 1992-1995, nestleder 1995-1997
  • Medlem DNAs internasjonale utvalg 1992-1993
  • Medlem DNAs landsstyre 1992-1997
  • Medlem DNAs kommunalpolitiske utvalg 1993-1994
  • Medlem DNAs eldre utvalg 2005-2009
  • Medlem Socialist International, lokaldemokrati arbeidsgruppe fra 2006

Tillitsverv i organisasjoner

  • Nestleder Vestre Gran IL 1983-1985
  • Leder Gran håndballklubb 1987-1988

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Energibedriftenes landsforbund 2004-2005

Litteratur

  • Det Lykkelig valg, 1994