Bruu, Reidar

Bruu, Reidar (1903-1989)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant
for Oslo 1965-1969
Ansiennitet:
15 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Bruu, Reidar har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 11.09.1903 i Kristiania
  • Død 02.11.1989
  • Sønn av kjøpmann Aksel Sigurd Bruu (1869-1950) og Inger Mathilde Holm (1881-1975)

Stortingsperioder

  • Representant nr 13 for Oslo, 1954 - 1957, H.
  • Representant nr 6 for Oslo, 1958 - 1961, H.
  • Representant nr 8 for Oslo, 1961 - 1965, H.
  • Representant nr 9 for Oslo, 1965 - 1969, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1954-57

    Medlem, Justiskomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 29.05.1961 - 30.09.1961
    Medlem, Militærkomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Nestformann, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1965 - 30.09.1965
    Medlem, Samferdselskomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965
    Nestformann, Fullmaktskomiteen, 01.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 06.06.1967 - 30.09.1969
    Medlem, Samferdselskomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Nestformann, Fullmaktskomiteen, 01.10.1965 - 30.09.1969

Medlemskap i delegasjoner

  • 1958-61

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Nestformann, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 23.05.1966 - 30.09.1969
    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1965 - 23.05.1966

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Oslo handelsgymnasium 1921
  • Krigsskolens nederste avdeling 1922
  • Praktisk utdannelse Tyskland 1924
  • Praktisk utdannelse England 1926

Yrke

  • Ansatt hos Brødrene Bruu, Oslo 1923
  • Medinnehaver av firmaet Brødrene Bruu fra 1926

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Oslo bystyre 1951-1955

Offentlige verv

  • Medlem Rådet for Norsk Folkemuseum 1956-1963
  • Medlem Styret for Fondet for hjelp til underutviklede land Indiafondet 1958-1962
  • Medlem Utvalget for rustningskontroll og nedrustning 1961-1969
  • Medlem Den sentrale beredskapsnemnd for Regjeringens pressetjeneste i krig 1961-1969
  • Medlem NORAD's råd 1962-1972
  • Medlem Styret for Norsk Folkemuseum 1963-1973
  • Formann Fagstyret for India-prosjektet 1966-1972
  • Varamedlem A/S Vinmonopolets råd 1968-1972
  • Formann Styret for Televerket 1969-1973
  • Formann Styret for Den norske Opera 1969-1975

Tillitsverv i partier

  • Medlem Oslo Høyres hovedstyre 1952-1959
  • Medlem Oslo Høyres arbeidsutvalg 1952-1959
  • Medlem Høyres landsstyre 1958-1969

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Manufakturkjøpmennenes landsforening 1948-1952
  • Viseformann Idrettslaget "Koll" 1949-1951
  • Formann Manufakturkjøpmennenes landsforening 1952-1955
  • Medlem Oslo Handelsstands Forenings 50 manns utvalg 1953-1973
  • Medlem Klagenemnda for Handel og Industri 1953-1955
  • Formann Tekstilbransjens fellesutvalg 1953, 1955
  • Medlem Styret i Oslo og Omegns Vernelag 1954-1967
  • Medlem Styret og arbeidsutvalg i Norges Handelstands Forbund 1954-1957
  • Formann Norges Kjøpmannsforbund 1954-1957
  • Formann Nordisk Textil Union 1955
  • Medlem Styret og arbeidsutvalg i Norges Handelstands Forbunds Forsknings- og Oplysningsfond 1956-1957

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Norske Kjøbmænd Forsikringsaktieselskap 1955-1967
  • Medlem Styret for Norske Merkantile Forsikringsaktieselskap 1955-1967
  • Medlem Styret for Norsk forsikringsselskap Pallas A/S 1964-1971