Olsvik, Rikard

Olsvik, Rikard (1930-2017)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Møre og Romsdal 1989-1993
Ansiennitet:
12 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Olsvik, Rikard har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 06.02.1930 i Aure, Møre og Romsdal
  • Død 21.08.2017
  • Sønn av småbruker Hans Olsvik (1897-1974) og hjemmeværende husmor Anna Rosvoll (1897-1977)

Stortingsperioder

  • Representant nr 8 for Møre og Romsdal, 1981 - 1985, A.
  • Representant nr 6 for Møre og Romsdal, 1985 - 1989, A.
  • Representant nr 1 for Møre og Romsdal, 1989 - 1993, A.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1985-89

    Visesekretær, Stortinget, 09.10.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1981-85

    Medlem, Landbrukskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Sekretær, Forsvarskomiteen, 23.10.1985 - 30.09.1989
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1989 - 29.09.1989

    1989-93

    Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.1989 - 22.03.1990
    Varamedlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 30.09.1993
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 15.11.1990
    Sekretær, Forsvarskomiteen, 23.10.1989 - 08.11.1990
    Leder, Fullmaktskomiteen, 22.03.1990 - 30.09.1993
    Medlem, Samferdselskomiteen, 08.11.1990 - 30.09.1993

Medlemskap i delegasjoner

  • 1985-89

    Delegat, FNs generalforsamling, 1985 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1989-93

    Innpisker, Arbeiderpartiet, 01.10.1989 - 30.09.1993

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Folkehøgskole 1948
  • Realskoleeksamen 1949
  • Lærerskoleeksamen 1954
  • Tilleggsutdanning i forming 1958
  • Norsk grunnfag 1962
  • Pedagaogisk seminar 1963

Yrke

  • Lærer Tustna og Stangvik 1955-1964
  • Lærer i Sunndal 1964-1965
  • Rektor ved Rindal barne- og ungdomsskule 1965-1981 (permisjon fra 1981)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Tustna kommunestyre 1959-1963
  • Medlem Rindal formannskap 1967-1971, 1973-1975
  • Ordfører Rindal kommunestyre 1971-1973, medlem 1995-1999

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Møre og Romsdal 1975-1979, 1979-1983

Offentlige verv

  • Formann Skolestyret, Tustna 1959-1963
  • Medlem Generalplanutvalget 1968-1971
  • Medlem Bygningsrådet 1968-1971
  • Medlem Kulturstyret 1968-1971
  • Formann Styret for Rindal kommunale kraftlag 1971-1985
  • Nestformann Næringsutvalget, Møre og Romsdal 1980-1981
  • Medlem Billighetserstatningsutvalget 1983-1994
  • Medlem Delegasjon til KSSE-konferansen, Wien 1986, 1989
  • Riksrevisor Riksrevisjonen 1994-1998
  • Leder Eldrerådet, Møre og Romsdal 1995-2007
  • Leder Styret for Nordmøre Distriktsrevisjon 1995-1999 (Nordmøre Distriktsrevisjon omfatter 10 nordmørskommuner)
  • Leder Kontrollutvalget 1995-1999, medlem 2004-2007
  • Nestleder Stortingets kontrollutvalg for de hemmelige tjenester 1996-1998, leder 1998-1999
  • Medlem Forstanderskapet for Rindal Sparebank 1998-2005
  • Medlem Brukerutvalget Helse Nordmøre og Romsdal 2002-2003
  • Leder Kontrollkomiteen i Rindal Sparebank 2004-2008
  • Medlem Brukerutvalget i Helse Midt-Norge 2004-2007

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Rindal Arbeiderparti 1970-1980

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Tustna idrettslag 1958-1962
  • Formann Tustna lærarlag 1958-1963
  • Formann og medlem Styret for Nordmøre frilynde ungdomslag 1961-1965
  • Formann Sunndal lærarlag 1964-1965
  • Formann Rindal lærarlag 1968-1972
  • Formann Styret for Rindal Samvirkelag 1979-1982
  • Medlem Styret for Norges Energiverkforbund 1988-1994

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for A/S Møre og Romsdal kraftselskap 1974-1978, nestformann 1978-1986, formann 1987-1993
  • Medlem Styret for Driva Kraftverk 1975-1995
  • Medlem Styret for Svorka Kraftselskap 1979-1985
  • Medlem Styret for Troll-Ski A/S 1980-1982

Litteratur

  • Olsvik, Rikard: Nordmøre ungdomslag gjennom 75 år 1895-1970, Grytting Orkanger 1970