Furuseth, Rolf

Furuseth, Rolf (1915-1984)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Oppland 1977-1981
Ansiennitet:
12 år, 85 dager

Gå til bildegalleri

Furuseth, Rolf har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 27.09.1915 i Vestre Toten, Oppland
  • Død 16.05.1984
  • Sønn av småbruker Aksel Furuseth og Anna Sørlien

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 4 for Oppland, 1958 - 1961, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Oppland, 1965 - 1969, A.
  • Representant nr 7 for Oppland, 1969 - 1973, A.
  • Representant nr 6 for Oppland, 1973 - 1977, A.
  • Representant nr 2 for Oppland, 1977 - 1981, A.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1973-77

    Midlertidig visesekretær, Odelstinget, 25.10.1974 - 17.12.1974

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1969-73

    Medlem, Justiskomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973

    1973-77

    Medlem, Industrikomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem, Industrikomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981
    Varamedlem, Valgkomiteen, 15.10.1980 - 30.09.1981

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Brevskolekurs i kommunalkunnskap, bedriftsorganisasjon, arbeidsledelse og bedriftsøkonomi samt endel kurs organisert av fagbevegelsen

Lærlingepraksis

  • Bilmekanikerlære 1931-1933

Yrke

  • Sjåfør 1937-1938
  • Fabrikkarbeider, senere maskinstiller og kontrollør ved A/S Raufoss ammunisjonsfabrikker fra 1939

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Vestre Toten kommunestyre 1955-1959
  • Medlem Vestre Toten formannskap 1959-1963, 1963-1967, 1967-1971

Offentlige verv

  • Formann Tilsynsutvalget for yrkesskolene, den tekniske skolen og voksenopplæringen, Oppland 1964-1970
  • Medlem Representantskapet for A/S Raufoss Ammunisjonsfabrikker 1969-1971
  • Medlem Bedriftsforsamlingen ved Strømmen Staal A/S fra 1971
  • Medlem Representantskapet for Industribanken fra 1981
  • Formann Lønnsutvalget
  • Formann Sang- og musikknemnda
  • Nestformann Skolestyret
  • Nestformann Styret for aldershjemmet, Vestre Toten
  • Formann Tomteutvalget, Vestre Toten
  • Formann Trygdenemnda
  • Domsmann (4 år)
  • Formann Baneutvalget for idrettsanlegg
  • Formann Ankenemnda for sykekassen
  • Nestformann Brannstyret

Tillitsverv i partier

  • Formann Vestre Toten Arbeiderparti 1962-1963
  • Medlem Representantskapet i Vestre Toten arbeiderparti
  • Gruppefører Arbeiderpartiet i kommunestyret

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Raufoss Jern- og Metallarbeiderforbund 1955-1970
  • Nestformann Oppland Faglige Samorganisasjon 1957-1961
  • Medlem Landsstyret i Norsk Jern- og Metallarbeiderforbund fra 1958
  • Formann Den Norske militære samorganisasjon 1961-1969
  • Medlem Jern- og Metallarbeiderforbundets utredningsutvalg om industrielt demokrati 1963
  • Formann Den skandinaviske militære samorganisasjon 1964-1969
  • Medlem Avtaletinget fra 1967
  • Medlem LO/DNAs skattekomité 1967-1969
  • Medlem Jern- og Metallarbeiderforbundets utredningsutvalg om lønnssystemer og forhandlingsteknikk (Ditt syn) 1968-1969
  • Medlem LOs utredningsutvalg om industrielt demokrati fra 1969
  • Formann Bedriftsutvalget ved Raufoss aluminiumfabrikk (i 5 år)