Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Stranger, Rolf ( 1891-1990 )

Høyre
Sist innvalgt som representant for Oslo 1950-1953
Ansiennitet: 8 år, 38 dager

Stranger, Rolf har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 15.01.1891 i Kristiania
Død 18.06.1990
Sønn av grosserer Anund Hanssen (1847-1931) og hjemmeværende Hilda Theodora Jørgensen (1847-1910)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 5 for Oslo, 1931 - 1933, H.
Vararepresentant nr 4 for Oslo, 1934 - 1936, H.
Vararepresentant nr 4 for Oslo, 1937 - 1945, H.
Representant nr 5 for Oslo, 1945 - 1949, H.
Representant nr 4 for Oslo, 1950 - 1953, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

1945-49

Forsterkningsmedlem, Justiskomiteen, 04.12.1946 - 30.06.1949
Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 21.07.1949 - 09.12.1949
Medlem, Fullmaktskomiteen, 04.12.1945 - 10.01.1950
Nestformann, Finans- og tollkomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

1950-53

Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 30.06.1950 - 10.01.1954
Medlem, Kommunalkomiteen, 28.06.1952 - 10.01.1954
Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 10.07.1953 - 12.12.1953
Medlem, Fullmaktskomiteen, 11.01.1950 - 10.01.1954
Nestformann, Finans- og tollkomiteen, 23.01.1950 - 28.06.1952
Forsterkningsmedlem, Justiskomiteen, 09.05.1950 - 23.06.1950

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

1945-49

Medlem, Reglementskomiteen, 23.02.1949 - 13.12.1949
Varamedlem, Spesialkomité for særlige utenrikspolitiske spørsmål og beredskapssaker, 10.04.1948 - 10.01.1950

Medlemskap i gruppestyrer

1950-53

Medlem gruppestyret, Høyre, 11.01.1950 - 10.01.1954

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1909
  • Cand.jur. 1914

Yrke

  • Ansatt firmaet Hanssen Bergh A/S 1914-1917
  • Disponent i firmaet Hanssen Bergh A/S 1917-1953

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kommandør av svensk Vasa orden
  • Kommandør av danske Dannebrogs orden
  • Kommandør av belgiske Leopolds orden
  • Kommandør av Finlands lejons orden
  • Den rumenske meritul Comercial ci Industrial medalje
  • Kommandør av Det ungarske Fortjeneste kors
  • Offiser av fransk Æreslegions orden
  • Kommandør av 1. klasse Tunesiske republikks orden
  • Kommandør av 1. klasse av Italienske republikanske orden
  • Kongens fortjenstmedalje i gull
  • Kommandør av 1. klasse spanske Isabella Catholica (El Merito civile)
  • Kommandør av 1. klasse av Siamesiske krone orden
  • Kommandør av 1. klasse av Republikken Østerrikes Fortjenesteorden
  • St. Hallvardmedaljen 1960
  • Kommandør med stjerne av St. Olavs Orden 1965

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Oslo bystyre 1925-1928, 1931-1934, ordfører 1945-1945, varaordfører 1945-1945, 1950-1950, ordfører 1955-1959, 1962-1963
  • Medlem Oslo formannskap 1928-1931, 1934-1937, 1937-1945, 1947-1949, 1951-1951, 1951-1955, 1959-1962, 1963-1967

Offentlige verv

  • Nestformann Norges Eksportråd 1920-1921
  • Medlem Boikottdomstolen 1933
  • Medlem Statens filmråd 1935
  • Nestformann Styret for Den norske opera 1958-1971
  • Formann Styret for Oslo Nye Teater 1959-1984

Tillitsverv i partier

  • Formann Oslo Høyre 1937-1970
  • Medlem Høyres sentralstyre 1945-1971

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Confektionsfabrikantenes landsforbund 1918-1931, 1940, 1945-1947
  • Formann Styret i Norges varemesse 1925-1970
  • Medlem Representantskapet i Oslo Håndverk- og Industriforening 1926-1933
  • Medlem Oslo handelsstands 50-mannsutvalg 1930-1948
  • Medlem Hovedstyret i Norges industriforbund 1933-1940
  • Medlem Styret i Oslo handelskammer

Andre administrative verv

  • Nestformann Komiteen for Norges deltakelse i verdensutstillingen i Barcelona 1929 ( )
  • Medlem Styret for utstillingen "Vi kan" i Oslo 1938
  • Medlem Forstanderskapet ved Oslo Sparebank 1938-1958
  • Medlem Arbeidsutvalget for verdensutstillingen i New York 1939 ( )
  • Medlem Representantskapet for Bergens privatbank 1948-1964
  • Formann Hovedkomiteen for Norges deltakelse på verdensutstillingen i Brussel 1958 ( )

Litteratur

Rolf Stranger. Til 70 årsdagen 15. januar 1961, Oslo 1961
Stranger, Rolf: I all fortrolighet, Oslo 1972
Lange-Nielsen, Sissel (red.): Mitt hjertes Oslo. En Kristiania-gutt og Oslo-Borger forteller til Arne Christiansen, Philip Houm og Jens Ludvig Høst, Oslo 1987
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget