Tveiten, Rita

Tveiten, Rita (1954-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant for
Hordaland 2001-2005
Ansiennitet:
10 år, 12 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 22.01.1954 i Bergen, Hordaland
  • Datter av steinarbeider Andreas O. Tveiten (1909-1978) og sydame Borgny E. Sandtorv (1919-1993)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 6 for Hordaland, 1989 - 1993, A.
  • Representant nr 13 for Hordaland, 1993 - 1997, A.
  • Representant nr 14 for Hordaland, 1997 - 2001, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Hordaland, 2001 - 2005, A.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 01.10.2001-19.10.2001 for Olav Akselsen.
  • Rykket opp som representant 30.05.2004 etter Leif Lunds død.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1993-97

    Medlem, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 21.10.1993 - 29.10.1996
    Medlem, Sosialkomiteen, 29.10.1996 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Næringskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Forsvarskomiteen, 04.06.2004 - 30.09.2005
    Varamedlem, Valgkomiteen, 16.06.2004 - 30.09.2005

Medlemskap i delegasjoner

  • 1993-97

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 25.10.1993 - 30.09.1997
    Delegat, FNs generalforsamling, 1994 -

    1997-2001

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 30.03.2000 - 30.09.2001
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 30.03.2000 - 07.12.2000
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 07.12.2000 - 30.09.2001

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Eksamen videregående skole 1975
  • Bergen lærerhøgskole (3-årig førskolelærerutdanning) 1981
  • Eksamen i personaladministrasjon, Handelshøyskolen BI 1984
  • Eksamen i offentlig personaladministrasjon, NHH 1984
  • Styrekandidatprogram, Handelshøyskolen BI 2003
  • Strategisk styreledelse, Handelshøyskolen BI 2003

Yrke

  • Pleiemedhjelper deltid 1969-1977
  • Avdelingsleder HVPU Vestlandsheimen 1981-1990
  • Personalkonsulent 1990-1991
  • Personalsjef 1991-1992
  • Førstekonsulent Hordaland fylkeskommune 1992-1993
  • Selvstendig næringsdrivende fra 2002

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Osterøy kommunestyre 1983-1987

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Hordaland 1983-1987
  • Medlem fylkesutvalg, Hordaland 1987-1991, 1991-1993

Offentlige verv

  • Medlem Administrasjonsutvalget, Osterøy 1984-1987
  • Medlem Fylkeskulturstyret, Hordaland 1984-1987
  • Medlem og formann Styret for Hordaland Teater 1985-1995
  • Meddommer Nordhordland heradsrett 1987-1997
  • Medlem Fylkesskolestyret, Hordaland 1988-1991
  • Medlem Statens Fiskarbanks avdelingsstyre i Bergen 1992-1996
  • Leder Utvalget for kunstnerisk utsmykning i Stortinget 1993-2001

Tillitsverv i partier

  • Medlem, nestleder og leder Styret for Osterøy Arbeiderparti 1979-1993, varamedlem 1993-2005
  • Tiltredende styremedlem Hordaland Arbeiderparti 1987-1993

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Norsk Kommuneforbund avdeling 543 1984-1990
  • Leder og hovedtillitsvalgt Norsk Kommuneforbund avdeling 543 1986-1988
  • Leder Framfylkingen Hordaland 1987-1991
  • Medlem Landstinget for Norske Kommuners Sentralforbund 1988-1995
  • Medlem Styret for Kommunenes Sentralforbund Hordaland 1988-1995
  • Medlem Styret for Osterøy AOF-forening 1990-1993

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Bergen - China Foundation 2006-2009
  • Medlem Styret for Konfucius-institutt i Bergen fra 2007
  • Medlem Programstyret for NTNU-Marin fra 2007
  • Nestleder Kysten inn i EU