Rui, Anne Helen

Rui, Anne Helen (1950-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Vestfold 2001-2005
Ansiennitet:
12 år, 254 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 14.10.1950 i Hedrum, Vestfold
  • Datter av bonde/sagbruksarbeider/skogsarbeider Kolbjørn Ragnar Rimstad (1919-1998) og husmor/bondekone Marit Gunhilde Hvål (1923-1997)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Vestfold, 1989 - 1993, A.
  • Representant nr 7 for Vestfold, 1993 - 1997, A.
  • Representant nr 4 for Vestfold, 1997 - 2001, A.
  • Representant nr 7 for Vestfold, 2001 - 2005, A.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 02.04.1993-30.09.1993 for Jørgen Kosmo.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1993-97

    Varasekretær, Lagtinget, 11.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Visesekretær, Lagtinget, 08.10.1997 - 30.09.2001

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1989-93

    Medlem, Justiskomiteen, 03.05.1993 - 30.09.1993

    1993-97

    Medlem, Justiskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Medlem, Forsvarskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

    2001-2005

    Medlem, Justiskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i delegasjoner

  • 1993-97

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 04.11.1993 - 30.09.1997

    1997-2001

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til NATOs parlamentariske forsamling, 04.11.1997 - 30.09.2001
    Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2000 -

    2001-2005

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 26.10.2001 - 30.09.2002
    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 17.10.2002 - 30.09.2005

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2001-2005

    Innpisker Lagting, Arbeiderpartiet, 01.10.2004 - 30.09.2005

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Videregående skole Larvik 1964-1967
  • 1-årig yrkeskole med fagene søm og hustell Larvik 1968
  • Sykepleierutdannelse Røde Kors Tønsberg 1969-1972
  • Spesialutdannelse i intensiv sykepleie 1972-1973

Yrke

  • Sykepleier ved intensivavdelingen Vestfold sykehus 1972-1974
  • Vikar Larvik sykehus 1975-1978
  • Nattoversykepleier Larvik sykehus 1978-1992
  • Spesialsykepleier Larvik sykehus 1992-2006 (permisjon fra 1993)
  • Pensjonist fra 2006

Verv

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Vestfold 1983-1987
  • Medlem fylkesutvalg, Vestfold 1987-1991, 1991-1993

Offentlige verv

  • Meddommer Herreds- og byretten, Larvik 1983-1993
  • Medlem Helse- og sosialstyret, Vestfold 1983-1992
  • Medlem Rikshospitalets styre 1987-1991
  • Medlem en rekke fylkeskommunale nemnder, Vestfold 1989-1993
  • Medlem Styret for pensjonsordningen for sykepleiere 1990-1993
  • Medlem Etisk forskningskomité, Oslo 1991-1993 (for helseregion 5)
  • Leder Fylkeskulturstyret 1991-1993
  • Leder Styret for Sunnaas sykehus 2000-2001
  • Varamedlem Ombudsmannsnemnda for Forsvaret og Ombudsmannsnemnda for sivile vernepliktige fra 2006

Tillitsverv i partier

  • Medlem Representantskapet Hedrum A 1981-1987
  • Sekretær Kvelde Arbeiderpartilag 1985-1991, leder 1992-1994
  • Nestleder Vestfold A 1986-1992
  • Medlem Representantskapet Larvik A 1987-2005
  • Medlem DNAs landsstyre 1989-1992
  • Leder A's gruppe i Vestfold fylkesting 1991-1993

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder Kvelde Idrettslags damegruppe 1975-1980
  • Nestleder Det frilynde ungdomslag 1980-1983, kasserer 1982-1983
  • Leder Kvelde og Hvarnes skolekor 1982-1985
  • Leder Kvelde og Hvarnes skolemusikkkorps 1985-1987
  • Nestleder Arbeidernes Edruskapsforbund (AEF) 1997-1998, leder 1998-2000
  • Leder Stiftelsen Rus-Nett 1999-2005