Hamran, Sigurd Lund

Hamran, Sigurd Lund (1902-1977)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant
for Nordland 1965-1969
Ansiennitet:
21 år, 362 dager

Gå til bildegalleri

Hamran, Sigurd Lund har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 24.01.1902 i Flakstad, Nordland
  • Død 04.11.1977
  • Sønn av fisker Hans Hamran (1877-1930) og Helga Lovise Jensen (1883-1969)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Nordland, 1945 - 1949, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Nordland, 1950 - 1953, A.
  • Representant nr 12 for Nordland, 1954 - 1957, A.
  • Representant nr 5 for Nordland, 1958 - 1961, A.
  • Representant nr 4 for Nordland, 1961 - 1965, A.
  • Representant nr 12 for Nordland, 1965 - 1969, A.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 04.12.1945-10.01.1950 for Reidar Carlsen.
  • Møtte fast som representant 11.01.1950-19.11.1951 for Reidar Carlsen.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Protokollkomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950
    Medlem, Den hemmelige protokollkomiteen, 04.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem, Sosialkomiteen, 23.01.1950 - 19.11.1951

    1954-57

    Medlem, Sosialkomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Aftenskole

Yrke

  • Drev fiske siden 12-års alderen
  • Båteier og skipper fra 1923
  • Småbruker fra 1926

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Moskenes kommunestyre 1933-1934, 1934-1937, varaordfører 1937-1941, medlem 1941-1945, ordfører 1945-1945, varaordfører 1955-1959, 1959-1961, ordfører 1961-1961, varaordfører 1962-1963, ordfører 1963-1967, 1967-1971

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Moskenes arbeiderparti 1922-1924 (var også med og stiftet partilaget i 1920)
  • Formann Moskenes Arbeiderparti 1925-1937, 1954-1964
  • Medlem Styret for Vesterålen arbeiderparti 1938-1940, 1945-1953

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Lofottilvirkernes salgslag 1937-1947
  • Formann Åkran fiskarlag 1937-1941 (stod som stifter av laget i 1937)
  • Medlem Styret for Fiskernes samkjøp S/L 1937-1947
  • Varamedlem Representantskapet i Norges Fiskarlag 1938, medlem 1941-1942
  • Varamedlem Representantskapet i Norges Råfisklag 1940-1941, medlem 1942-1943, ordfører 1946-1947, medlem 1947-1948, 1951-1955
  • Formann Moskenes distriktsfiskarlag 1942-1946 (stod som stifter av laget i 1942)
  • Medlem S/L Samvirkesalg 1946-1947

Andre administrative verv

  • Medlem Fiskernes Agnforsyning 1939-1940