Lersbryggen, Sigurd

Lersbryggen, Sigurd (1901-1980)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Vestfold 1954-1957
Ansiennitet:
12 år, 38 dager

Gå til bildegalleri

Lersbryggen, Sigurd har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 08.07.1901 i Strømm, Vestfold
  • Død 02.02.1980
  • Sønn av gårdbruker Sigvart Lersbryggen (1861-1924) og Ingeborg Grimsrud (1870-1946)

Stortingsperioder

  • Representant nr 4 for Vestfold, 1945 - 1949, H.
  • Representant nr 2 for Vestfold, 1950 - 1953, H.
  • Representant nr 4 for Vestfold, 1954 - 1957, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Medlem, Vei- og jernbanekomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem, Samferdselskomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1952 - 13.12.1952

    1954-57

    Nestformann, Skog-, vassdrags- og industrikomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Sverresal ungdomsskole 1918-1919
  • Eksamen Vestfold landbruksskole 1922

Yrke

  • Bestyrte farsgården fra 1924
  • Overtok farsgården 1928

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Strømm kommunestyre 1931-1934, ordfører 1934-1937, 1937-1940, medlem 1940-1941, ordfører 1945-1945, medlem 1955-1959

Offentlige verv

  • Formann Jordstyret, Strømm fra 1928
  • Medlem Skogrådet, Strømm fra 1930
  • Revisor Overformynderiet, Vestfold 1937-1942, 1945
  • Medlem Ankenemnda, Vest-Agder 1937-1943, 1945
  • Medlem Styret for Vestfold landbruksselskap 1938-1942, 1945-1974
  • Medlem Overstyret for Vestfold Landbruksskole 1945-1946
  • Varamedlem Hovedstyret, Norges vassdrags- og elektrisitetsvesen 1955-1971
  • Medlem Direksjonen for Hypotekbanken 1956-1965
  • Medlem Fylkesskogrådet, Vestfold 1968-1972
  • Medlem Styret for Norges Småbruks- og Bustadbank

Tillitsverv i partier

  • Medlem Høyres landsstyre 1946-1958

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Strømm landbrukslag 1931-1933
  • Formann Strømm skogeierlag 1937-1938
  • Medlem Styret i Vestfold skogselskap 1937-1941
  • Formann Vestfold skogselskap 1941-1946
  • Formann Vestfold frukt- og korndyrkerlag 1951-1954

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Svelvik og Strømm sparebank 1936-1953, formann 1953-1972
  • Medlem Styret for Konservesfabrikken, Lier 1945-1973