Rønbeck, Sissel

Rønbeck, Sissel (1950-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant
for Oslo 1989-1993
Ansiennitet:
14 år, 8 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 24.05.1950 i Hammerfest, Finnmark
  • Datter av forbundsformann Odin Rønbeck og telegrafist Rønnaug Iversen

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Oslo, 1977 - 1981, A.
  • Representant nr 10 for Oslo, 1981 - 1985, A.
  • Representant nr 9 for Oslo, 1985 - 1989, A.
  • Representant nr 8 for Oslo, 1989 - 1993, A.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 01.10.1977-08.10.1979 for Gro Harlem Brundtland.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.1981-14.10.1981, Ingrid Eide møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 09.05.1986-26.02.1987, Bjørn Tore Godal møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 26.02.1987-30.09.1989, Turid Birkeland møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.1989-16.10.1989, Anne Aakervik møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1977-81

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 18.10.1977 - 08.10.1979

    1981-85

    Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1985 - 09.05.1986
    Leder, Kirke- og undervisningskomiteen, 23.10.1985 - 09.05.1986

    1989-93

    Varamedlem, Valgkomiteen, 08.11.1990 - 30.09.1992
    Medlem, Valgkomiteen, 30.09.1992 - 30.09.1993
    Sekretær, Samferdselskomiteen, 08.11.1990 - 30.09.1993
    Medlem, Samferdselskomiteen, 23.10.1989 - 08.11.1990
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 30.09.1993

Medlemskap i delegasjoner

  • 1981-85

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 14.10.1981 - 30.09.1985

    1989-93

    Delegat, FNs generalforsamling, 1992 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1981-85

    Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 14.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1985 - 09.05.1986

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Forbruker- og administrasjonsdepartementet, 08.10.1979 - 04.02.1981
    Statsråd, Forbruker- og administrasjonsdepartementet, 04.02.1981 - 14.10.1981
    Statsråd, Miljøverndepartementet, 09.05.1986 - 16.10.1989
    Statsråd, Samferdselsdepartementet, 25.10.1996 - 17.10.1997

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Deleksamen til examen artium

Yrke

  • Engasjement som konsulent for Regjeringens ungdomsutvalg 1977
  • Assisterende direktør hos Riksantikvaren fra 1993

Verv

Offentlige verv

  • Varamedlem Rådet for Direktoratet for utviklingshjelp fra 1969
  • Medlem Statens ungdomsråd 1973-1977
  • Medlem Nordisk kultursekretariats ungdomsutvalg 1977-1979
  • Medlem Styret for Den norske nasjonalkommisjonen for UNESCO 1978-1979
  • Leder Rådgivende utvalg for "God byggeskikk" 1992-1995
  • Varamedlem Styret for stiftelsen for naturforskning og kulturminneforskning fra 1994
  • Medlem Nobelkomiteen fra 1994
  • Medlem Kulturminneutvalg 1999

Tillitsverv i partier

  • Medlem AUFs sentralstyre 1969-1977
  • Skolesekretær AUF 1970-1972, formann 1975-1977
  • Vararepresentant Oslo Arbeiderpartis styre 1971-1975
  • Medlem DNAs internasjonale utvalg fra 1975
  • Medlem Arbeiderpartiets sentralstyre 1975-1977, fra 1983
  • President Forbundet Nordens sosialdemokratiske ungdom 1975-1977
  • Leder Arbeiderpartiets kvinnebevegelse 1985-1989
  • Leder prosjektgruppen "Makt og avmakt" 1994
  • Medlem Programkomiteen 1994
  • Medlem Programkomiteen for Arbeiderpartiets arbeidsprogram 1977-81
  • Medlem Programkomiteen for Arbeiderpartiets arbeidsprogram 1981-85
  • Medlem Programkomiteen for Arbeiderpartiets arbeidsprogram 1985-89
  • Medlem Programkomiteen for Arbeiderpartiets arbeidsprogram 1989-93
  • Medlem Arbeiderpartiets utdanningsutvalg, internasjonale utvalg og økonomiske utvalg

Tillitsverv i organisasjoner

  • Nestleder NBBL fra 1991
  • Medlem Styret for Europabevegelsen fra 1992

Litteratur

  • Rønbeck, Sissel: Tanker på tvers, Oslo 1983