Todal, Sivert

Todal, Sivert (1902-1988)

Parti:
Venstre
Sist innvalgt som representant
for Møre og Romsdal 1961-1965
Ansiennitet:
7 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Todal, Sivert har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 13.09.1902 i Aure, Møre og Romsdal
  • Død 30.09.1988
  • Sønn av gardbruker Erik S. Todal (1870-1945) og gardkone Elen Maria (1878-1950)

Stortingsperioder

  • Representant nr 9 for Møre og Romsdal, 1958 - 1961, V.
  • Representant nr 9 for Møre og Romsdal, 1961 - 1965, V.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1958-61

    Medlem, Administrasjonskomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Administrasjonskomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Framhaldsskole, Sunndal 1921-1922
  • Fylkeslandbruksskole, Gjermundnes 1924

Yrke

  • Gardbruker 1941-1972

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Ordfører Aure kommunestyre 1951-1955, 1955-1957, medlem 1959-1963
  • Medlem Aure formannskap 1957-1959

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Aure 1946-1956
  • Medlem Samferdselsnemnda, Møre og Romsdal 1952-1960
  • Formann Rådet for Aure og Stemshaug kraftlag 1952-1957
  • Formann Bygdeboknemnda for Aure, Valøyfjord og Stemshaug 1952-1957
  • Medlem Styret for Møre Skogselskap 1957-1975
  • Medlem Representantskapet for A/S Årdal og Sunndal Verk 1958-1968
  • Medlem Fylkesskogrådet, Møre og Romsdal 1966-1971
  • Formann Rådet for Nordheim transformatorlag 1966-1972
  • Varamedlem Styret i Naturskadefondet 1967-1971

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret i Aure venstrelag 1945-1948, formann 1948-1953
  • Medlem Styret i Nordmøre Venstrelag 1949-1959
  • Medlem Styret i Møre og Romsdal fylkesvenstrelag 1956-1965

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Todal ungdomslag 1920-1924
  • Medlem Styret i Nordmøre ungdomslag 1930-1934, formann 1934-1939
  • Medlem Styret for Aure Samvirkelag 1949-1953
  • Formann Aure historielag 1952-1954

Litteratur

  • Lokalhistoriske artikler i årbøker og aviser