Utkilen, Sigrid

Utkilen, Sigrid (1916-2006)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Hordaland 1977-1981
Ansiennitet:
10 år, 20 dager

Gå til bildegalleri

Utkilen, Sigrid har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 15.01.1916
  • Død 04.12.2006
  • Datter av kaptein og gårdbruker Christian Røed (1887-) og Thora Gløersen (1886-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Hordaland, 1969 - 1973, H.
  • Representant nr 7 for Hordaland, 1973 - 1977, H.
  • Representant nr 5 for Hordaland, 1977 - 1981, H.

Vararepresentasjoner

  • Rykket opp som representant 25.01.1973 etter Kjeld Langelands død.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1969-73

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 22.02.1973 - 30.09.1973

    1973-77

    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Sosialkomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 18.10.1977 - 30.09.1981
    Sekretær, Sosialkomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1973-77

    Medlem, Styret for "Mindegaven til Norge 1914 fra det norske utflytterfolk i Nord-Amerika", 07.12.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem, Styret for "Mindegaven til Norge 1914 fra det norske utflytterfolk i Nord-Amerika", 14.12.1977 - 30.09.1981

Medlemskap i delegasjoner

  • 1973-77

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1973 - 1973

    1977-81

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1977 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1978 - 1978

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Nordfjord ungdomsskule 1932-1933
  • Stryn husmorskule 1936-1937
  • Røde Kors sykepleierskole 1937-1940

Yrke

  • Skolesøster i Fjell 1959-1966

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kongens fortjenstmedalje i gull

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Fjell kommunestyre 1967-1971

Offentlige verv

  • Medlem Edruskapsnemnda, Fjell 1967-1971
  • Medlem Helserådet 1967-1971
  • Formann Styret for Fjell aldersbolig 1970-1977
  • Varamedlem Styret for Statens jordmorskole i Bergen 1970-1978
  • Medlem Rådet for eldreomsorgen 1970-1984
  • Formann Styret for daginstitusjonen, Fjell fra 1971
  • Medlem Statens eldreråd 1985-1989
  • Varamedlem Hovedutvalget for helse- og sosialtjenester, Fjell fra 1986
  • Formann Samordningsrådet, Fjell fra 1988

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Hordaland Høyre 1969-1980
  • Formann Fjell Høyre fra 1981
  • Viseformann Høyres pensjonistforening 1982, formann fra 1983

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Lokalavdelinger av Sjømannsmisjonen 1958-1974
  • Formann Lokalavdelinger Nasjonalforeningen for folkehelsen 1960-1974
  • Formann Lokalavdelinger Røde Kors 1962-1974
  • Viseformann Nasjonalforeningen for folkehelsen 1967-1981
  • Medlem Arbeidsutvalget for Kvinners Frivillige Beredskap fra 1979
  • Medlem Nasjonalforeningens eldreråd fra 1980
  • Medlem Styret i Nasjonalforeningen for folkehelsen fra 1981
  • Medlem Rådet for Misjon bak jernteppet 1982-1986
  • Medlem Styret for Tubfrim fra 1985, viseformann fra 1989
  • Mangeårig engasjement Kirkens Nødhjelp
  • Medlem Redaksjonskomiteen 75 års jubileumsbok for Nasjonalforeningen

Andre administrative verv

  • Viseformann Styret for Norsk Pensjonistskole fra 1977
  • Medlem Kontrollkomiteen i Central Finans, Stavanger 1981-1989