Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Johnsen, Sigbjørn ( 1950- )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Hedmark 1993-1997
Ansiennitet: 21 år, 356 dager

Biografi

Personalia

Født 01.10.1950 i Lillehammer, Oppland
Sønn av kommunearbeider Jens Johnsen (1928-1999) og kjøkkenassistent Arnlaug Pettersen (1927-)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 1 for Hedmark, 1973 - 1977, A.
Representant nr 5 for Hedmark, 1977 - 1981, A.
Representant nr 7 for Hedmark, 1981 - 1985, A.
Representant nr 4 for Hedmark, 1985 - 1989, A.
Representant nr 3 for Hedmark, 1989 - 1993, A.
Representant nr 1 for Hedmark, 1993 - 1997, A.

Vararepresentasjoner

Møtte fast som representant 15.01.1976-30.09.1977 for Odvar Nordli.
Medlem av Regjeringen 03.11.1990-04.09.1992, Olav Lund møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 04.09.1992-30.09.1993, Grethe G. Fossum møtte som representant.
Medlem av Regjeringen 01.10.1993-25.10.1996, Grethe G. Fossum møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

1973-77

Medlem, Justiskomiteen, 16.01.1976 - 30.09.1977

1977-81

Medlem, Finanskomiteen, 13.10.1980 - 30.09.1981
Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 18.10.1977 - 13.10.1980
Varamedlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981

1981-85

Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

1985-89

Nestleder, Finanskomiteen, 15.05.1986 - 30.09.1989
Sekretær, Finanskomiteen, 23.10.1985 - 15.05.1986

1989-93

Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 03.11.1990
Nestleder, Finanskomiteen, 23.10.1989 - 03.11.1990
Varamedlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 03.11.1990

1993-97

Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 16.12.1996 - 30.09.1997
Medlem, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 23.01.1997 - 30.09.1997
Medlem, Forsvarskomiteen, 29.10.1996 - 23.01.1997
Medlem, Valgkomiteen, 31.10.1996 - 30.09.1997

Medlemskap i delegasjoner

1977-81

Vararepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1978 -

1981-85

Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1981 - 30.09.1985

1985-89

Varamedlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 13.11.1985 - 30.09.1989
Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1985 - 30.09.1989

1989-93

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 16.10.1990 - 03.11.1990

1993-97

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 04.02.1997 - 30.09.1997

Medlemskap i gruppestyrer

1985-89

Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 09.05.1986 - 30.09.1989

1989-93

Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1989 - 03.11.1990

1993-97

Sekretær gruppestyret, Arbeiderpartiet, 25.10.1996 - 30.09.1997

Medlemskap i regjering

Statsråd, Finansdepartementet, 03.11.1990 - 25.10.1996
Statsråd, Finansdepartementet, 20.10.2009 - 16.10.2013

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium 1969
  • Studentfagkurs 1970
  • 2-årig kveldskurs ved Bedriftsøkonomisk Institutt (BI) 1974-1976

Yrke

  • Bankkasserer 1970-1971
  • Undervisningsleder i Arbeidernes opplysningsforbund, Hedmark 1971-1974
  • Regnskapsfører i Arbeidernes opplysningsforbund 1974-1976 (permisjon fra 1976)
  • Fylkesmann i Hedmark 1997 (utnevnt desember 1996)

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Melvind-prisen 1992
  • Dialektprisen 1993

Verv

Offentlige verv

  • Nestleder Likestillingsrådet 1976-1983
  • Medlem Statens friluftsråd 1984-1990
  • Medlem Rådet for Verdensbanken 1990-1996
  • Medlem Rådet for Den europeiske bank for gjenoppbygging 1991-1996
  • Medlem Forum for verdiskaping 1993-1996
  • Medlem Regjeringsutvalget for informasjonsteknologi 1995-1996
  • Formann Styret for Statkorn Holding ASA 1997-2000
  • Leder Valglovutvalget 1997-2000
  • Medlem Norges Banks Hovedstyre 1999-2004
  • Leder Pensjonskommisjonen 2001-2004
  • Leder Utviklingsrådet Innlandet 2010 2004-2006
  • Guvernør Rådet for Den europeiske bank for gjenoppbygging og utvikling fra 2009

Tillitsverv i partier

  • Sekretær Styret for Ringsaker A 1973-1976
  • Medlem Styret for Hedmark A 1973-1996
  • Nestformann AUF 1975-1977
  • Medlem AUFs sentralstyre 1977-1981

Andre administrative verv

  • Medlem Rådet for SOS Barnebyer 1997-1999, leder 1999-2004
  • Leder Styret for Birkebeinerrennet AS 1998-2004
  • Leder Rådet for Europaprogrammet 1998-2002
  • Medlem Styret for Hamar Olympiske anlegg 1999-2003
  • Leder Rådet for Bio Inn 1999-2001
  • Leder Styret for Cermaq fra 2000
  • Leder Styret for SOS Barnebyer fra 2004

Litteratur

Jamholt, T., K. Moksnes og B. Schultz (red.): 6-timers dagen - hva velger vi?, Tiden Oslo 1982
Johsen, Sigbjørn: Saligheta heme, Gyldendal Oslo 2005
Johnsen, Sigbjørn: Æille åra innaførr, Gyldendal Oslo 2010
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget