Meling, Siri A.

Meling, Siri A. (1963-)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Rogaland 2013-2017
Ansiennitet:
12 år, 116 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 08.02.1963 i Stavanger, Rogaland
  • Datter av lærer Arne Olavi Haataja (1935-2011) og lege Anne-Berit Meling (1936-1996)

Stortingsperioder

  • Representant nr 10 for Rogaland, 2001 - 2005, H.
  • Vararepresentant nr 1 for Rogaland, 2005 - 2009, H.
  • Representant nr 7 for Rogaland, 2009 - 2013, H.
  • Representant nr 4 for Rogaland, 2013 - 2017, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2001-2005

    Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 22.10.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Energi- og miljøkomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Valgkomiteen, 01.11.2001 - 30.09.2005
    Medlem, Fullmaktskomiteen, 17.01.2002 - 30.09.2005
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 16.06.2005 - 30.09.2005

    2009-2013

    Første nestleder, Energi- og miljøkomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Finanskomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017

Medlemskap i delegasjoner

  • 2001-2005

    Varamedlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 16.11.2001 - 30.09.2005

    2009-2013

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 21.10.2009 - 30.09.2013

    2013-2017

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 24.10.2013 - 30.09.2017
    Medlem, Stortingets delegasjon for arktisk parlamentarisk samarbeid, 12.11.2013 - 30.09.2017

Medlemskap i gruppestyrer

  • 2001-2005

    Medlem gruppestyret, Høyre, 19.10.2001 - 30.09.2005

    2013-2017

    Medlem gruppestyret, Høyre, 17.10.2013 - 30.09.2017

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Skiptvedt barneskole 1970-1971
  • Helleneset barneskole 1971
  • Minde barneskole 1971-1976
  • Storetveit ungdomsskole 1976-1977
  • Giske ungdomsskole 1977
  • Vikeså ungdomsskole 1977-1979
  • Tønsberg videregående skole, naturfaglinje 1988 (privatist)
  • Handelshøyskolen BI 1988-1992 (siviløkonom)

Yrke

  • Pleiemedhjelper ved Stokka sykehjem 1982-1985
  • Kontormedarbeider ved Stavanger Fondsmeglerforretning 1985-1986
  • Ekspeditør ved Gulli Finasenter 1986-1988
  • Næringssjef i Dalane/sekretær for Dalanerådet 1992-1997
  • Nestleder ved Fonn Egersund AS 1997-2001
  • Regiondirektør Fiskeridirektoratet 2006-2009

Verv

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesutvalg, Rogaland 1999-2001

Offentlige verv

  • Leder Styret for Stiftelsen Nordsjøvegen 1994-1996
  • Medlem Styret for Norsk Forum for Næringsutvikling 1995-1997
  • Medlem Styret for Stiftelsen EPCI 1999-2001
  • Medlem Styret for Rogaland Fylkesvaskeri AS 1999-2001
  • Medlem Administrasjonsutvalget, Rogaland 1999-2001
  • Meddommer Tingretten, Dalane fra 2007

Tillitsverv i partier

  • Leder Eigersund Høyre 2000-2006
  • Nestleder Rogaland Høyres fylkestingsgruppe 2000-2001
  • Medlem Høyres sentralstyret fra 2007
  • Medlem Høyres valgkomite 2007-2008
  • Leder Rogaland Høyre fra 2007

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Kristiansen & Selmer Olsen AS 1997-2009
  • Medlem Styret for Løining AS 1997-2007
  • Medlem Styret for Fagforum for Mat & Drikke AS 1997-1998
  • Formann Styret for Egersund Sea Service AS 1998-2000
  • Varamedlem Styret for Lyse Energi AS 2006-2008, medlem 2008-2009
  • Medlem Styret for Blue Planet AS 2006-2009
  • Medlem Rådet for Biomarin Vekst 2006-2009
  • Medlem Styret for Meydam AS 2006-2008
  • Medlem Styret for Stiftelsen Haugesundkonferansen fra 2009