Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Hansen, Sigvald Oppebøen ( 1950- )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Telemark 2009-2013
Ansiennitet: 20 år, 0 dager
Finn representantens talerinnlegg

Biografi

Personalia

Født 21.09.1950 i Nissedal, Telemark
Sønn av rørlegger Karl T. Hansen (1917-2000) og telegrafist Magnhild Oppebøen (1918-)

Stortingsperioder

Representant nr 2 for Telemark, 1993 - 1997, A.
Representant nr 1 for Telemark, 1997 - 2001, A.
Representant nr 1 for Telemark, 2001 - 2005, A.
Representant nr 1 for Telemark, 2005 - 2009, A.
Representant nr 5 for Telemark, 2009 - 2013, A.

Medlemskap i presidentskapet

1997-2001

Varasekretær, Odelstinget, 08.10.1997 - 30.09.2001

2001-2005

Sekretær, Odelstinget, 01.10.2003 - 30.09.2004
Sekretær, Odelstinget, 01.10.2004 - 30.09.2005
Sekretær, Odelstinget, 09.10.2001 - 30.09.2002
Sekretær, Odelstinget, 01.10.2002 - 30.09.2003

2005-2009

1. varapresident, Odelstinget, 10.10.2005 - 30.09.2009

Medlemskap i stortingskomiteer

1993-97

Varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1997 - 30.09.1997
Medlem, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
Varamedlem, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997

1997-2001

Medlem, Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001
Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 21.10.1997 - 30.09.2001
Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1997 - 30.09.2001

2001-2005

Personlig varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 16.06.2005 - 30.09.2005
Medlem, Kommunalkomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005
Medlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 30.09.2005

2005-2009

Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 16.06.2009 - 30.09.2009
Medlem, Næringskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009

2009-2013

Medlem, Justiskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013
Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

2001-2005

Medlem, Styret for Pensjonsordningen for stortingsrepresentanter, 04.12.2001 - 30.09.2005

2005-2009

Medlem, Styret for Pensjonsordningen for stortingsrepresentanter, 13.12.2005 - 30.09.2009

2009-2013

Medlem, Den særskilte komité til å behandle redegjørelse fra justisministeren og forsvarsministeren i Stortingets møte 10. november 2011 om angrepene 22. juli, 17.11.2011 - 08.03.2012

Medlemskap i delegasjoner

1993-97

Delegat, FNs generalforsamling, 1996 -
Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 04.11.1993 - 30.09.1997

1997-2001

Personlig varamedlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 04.11.1997 - 30.09.2001

2001-2005

Personlig varamedlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 16.11.2001 - 30.09.2005

2005-2009

Nestleder, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 10.11.2005 - 30.09.2009

2009-2013

Delegat, FNs generalforsamling, 2012 -
Varamedlem, Europautvalget, 09.11.2009 - 30.09.2013
Medlem, Stortingets delegasjon til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Europas (OSSEs) parlamentariske forsamling, 22.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i gruppestyrer

2009-2013

Vara innpisker, Arbeiderpartiet, 02.10.2010 - 30.09.2013

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Handelsskole 1970
  • Postskolen 1971

Yrke

  • Butikkmedarbeider 1966-1967
  • Sjømann (jungmann) 1967-1968
  • Postbud, Oslo 1969-1970
  • Postpakkemester, Oslo 1971-1978
  • Landpostbud, Treungen 1978-1993

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Nissedal kommunestyre 1979-1983, medlem 1983-1987

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Telemark 1983-1987, 1987-1991, 1991-1993

Offentlige verv

  • Varamedlem Sosialstyret, Nissedal 1979-1983
  • Medlem Overskattetakstnemnda fra 1983
  • Medlem Fylkesskolestyret/undervisningsutvalget, Telemark 1984-1988, nestleder 1988-1991, leder 1992-1993
  • Leder Helse- og sosialutvalget, Nissedal 1984-1988, medlem 1988-1992
  • Lekdommer Herredsretten, Vest- Telemark 1987-1991
  • Varamedlem Det regionale høgskolestyret for Telemark 1992-1994
  • Medlem Kringkastingsrådet fra 2014

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret i Nissedal A 1979-1985
  • Nestleder Nissedal A 1979-1980, leder 1981-1983, sekretær 1983-1985, leder 2000-2004
  • Medlem Styret i Telemark A fra 1989

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder U.L. Vårsol, Noregs Ungdomslag i Treungen 1979-1983
  • Nestleder Aust-Agder avdeling av Norsk Postforbund 1990-1993
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget