Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Sjøli, Sonja Irene ( 1949- )

Høyre
Sist innvalgt som representant for Akershus 2009-2013
Ansiennitet: 16 år, 57 dager
Finn representantens talerinnlegg

Biografi

Personalia

Født 06.06.1949 i Hamar, Hedmark
Datter av sivilagronom/entreprenør Rolf Bakstad (1916-1997) og husmor Eva Brateng (1924-)

Stortingsperioder

Vararepresentant nr 2 for Akershus, 1993 - 1997, H.
Representant nr 5 for Akershus, 1997 - 2001, H.
Representant nr 3 for Akershus, 2001 - 2005, H.
Representant nr 12 for Akershus, 2005 - 2009, H.
Representant nr 6 for Akershus, 2009 - 2013, H.

Medlemskap i presidentskapet

2001-2005

Visesekretær, Stortinget, 09.10.2001 - 30.09.2005

Medlemskap i stortingskomiteer

1997-2001

Medlem, Sosialkomiteen, 21.10.1997 - 30.09.2001

2001-2005

Varamedlem, Den utvidede utenrikskomité, 22.10.2001 - 30.09.2005
Nestleder, Den forberedende fullmaktskomité, 16.06.2005 - 30.09.2005
Leder, Familie-, kultur- og administrasjonskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005
Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.2001 - 30.09.2005
Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.2001 - 30.09.2005

2005-2009

Medlem, Helse- og omsorgskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009
Medlem, Valgkomiteen, 10.10.2005 - 30.09.2009
Andre nestleder, Fullmaktskomiteen, 01.10.2005 - 30.09.2009

2009-2013

Medlem, Helse- og omsorgskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013
Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i delegasjoner

1997-2001

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 28.10.1997 - 30.09.2001

2001-2005

Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2002 -
Personlig varamedlem, Stortingets delegasjon til Den Interparlamentariske Union (IPU), 16.11.2001 - 30.09.2005

2009-2013

Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 22.10.2009 - 30.09.2013

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Barneskole, realskole 1965
  • Examen artium 1968
  • Hedmark fylkes sykepleierhøyskole 1971
  • Ex.phil. 1973
  • Grunnfag kunsthistorie 1973
  • Spesialutdanning operasjonssykepleier 1974
  • Statens Jordmorhøyskole, Oslo 1976
  • Mellomfag sosiologi 1986

Yrke

  • Sykepleier Moss Sykehus 1971-1973
  • Operasjonssykepleier Stensby Sykehus 1973-1975
  • Turnusjordmor Sentralsykehuset i Akershus 1977
  • Distriktsjordmor Eidsvoll 1978-1987
  • Redaktør Tidsskrift for jordmødre 1987-1989
  • Avd. jordmor Stensby Sykehus 1987-1989

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Idé, opplegg og regi lysbilde-/undervisningsserie Et barn blir født, Norsk Landbruksfilm 1979
  • Faglig ansvar for video om svangerskap og fødsel Kjærlighet før første blikk, Daylite TV-prod. 1994

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Paul Harris Fellow-medalje (the Rotary Foundation of Rotary International) 1998
  • Æresmedlem Den norske Jordmorforening 1999

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Eidsvoll formannskap 1979-1983, 1983-1987
  • Medlem Eidsvoll kommunestyre 1999-2003

Offentlige verv

  • Medlem Helserådet, Eidsvoll 1979-1983
  • Medlem Helse- og sosialstyret, Eidsvoll 1979-1983
  • Medlem Underutvalg for svangerskapskontroll 1983-1984
  • Medlem Utvalget for medisinsk fødselsregister 1984-1997
  • Medlem Statens helsetilsyns utvalg for plan for reaktivisering av jordmødre 1991-1993
  • Medlem Statens helsetilsyns referansegruppe for prosjektet mor-barn-vennlig sykehus 1993-1997
  • Medlem Stortingets utvalg for rettferdsvederlag 2009-2010
  • Medlem Billighetserstatningsutvalget til 2008

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Eidsvoll Høyre 1981-1984, 1994-1997, leder 2006-2009
  • Medlem Politisk utvalg Akershus Høyre 1985-1987
  • Medlem Høyres sentralstyre 1994-2003
  • Leder Akershus Høyre 1994-2003
  • Medlem Fylkesstyret Akershus Høyre fra 1997
  • Leder Høyres kvinnepolitiske utvalg 1998-2000
  • Medlem Høyres arbeidsutvalg 1998-2000
  • Leder Den norske seksjon av Europeisk Kvinneunion 1998-2000
  • Medlem Styret for Europeisk Kvinneunion 1998-2000
  • Leder Nordisk Handicappolitisk Råd 1999-2001

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Styret i Norsk Perinatalmedisinsk forening 1986-1993
  • Medlem Styret i Nordisk Jordmorforbund 1989-1993
  • Leder Den Norske Jordmorforening 1989-1993
  • Visepresident International Confederation of Midwives 1990-1993, arbeidende president 1993-1997
  • Medlem Landsstyret og "Nyfødtutvalget" Nasjonalforeningen for folkehelsen 1992-1996
  • Medlem Utvalg som utarbeider utdanningsplan for leger og jordmødre i ultralyd av gravide i Norge 1993-1994 (nedsatt av Norsk Gynekologisk forening og Den Norske Jordmorforening)

Andre administrative verv

  • Leder Styret i Medical Aid Foundation 1994-2002
  • Medlem Styret i Barnemagasinet A/S 1997-1999
  • Medlem Repesentantskapet for Eidsvoll Brannkasse 1997-1999
  • Medlem Rådet for Kvinneuniversitetet i Løten 1998-2001, leder 2001-2002, medlem 2002-2005

Litteratur

Bakketeig, Leiv S.: Perinatal omsorg i Norge 1982-84. 1984
Bergsjø, Per et al.: Svangerskapsomsorg i almenpraksis, Universitetsforlaget
Sjøli, Sonja Irene: "Tidlig hjemreise fra fødeavdelingen." I Tidsskrift for jordmødre 1988
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget