Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Hansen, Svein Roald ( 1949- )

Arbeiderpartiet
E-post: svein-roald.hansen@stortinget.no
Representant for Østfold 2013-2017
Medlem: Utenriks- og forsvarskomiteen
Ansiennitet: 12 år, 205 dager
Finn representantens talerinnlegg

Biografi

Personalia

Født 20.08.1949 i Fredrikstad, Østfold
Sønn av fengselsbetjent Roald Scott Hansen (1915-1979) og husmor Ingrid Debora Hansen (1915-1994)

Stortingsperioder

Representant nr 4 for Østfold, 2001 - 2005, A.
Representant nr 3 for Østfold, 2005 - 2009, A.
Representant nr 1 for Østfold, 2009 - 2013, A.
Representant nr 1 for Østfold, 2013 - 2017, A.

Medlemskap i presidentskapet

2013-2017

Tredje visepresident, Stortinget, 08.10.2013 - 30.09.2014

Medlemskap i stortingskomiteer

2001-2005

Medlem, Finanskomiteen, 22.10.2001 - 30.09.2005

2005-2009

Personlig varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 16.06.2009 - 30.09.2009
Andre nestleder, Kontroll- og konstitusjonskomiteen, 19.10.2005 - 30.09.2009

2009-2013

Personlig varamedlem, Den forberedende fullmaktskomité, 20.06.2013 - 30.09.2013
Første nestleder, Utenriks- og forsvarskomiteen, 20.10.2009 - 30.09.2013
Første nestleder, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 20.10.2009 - 30.09.2013

2013-2017

Medlem, Utenriks- og forsvarskomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017
Medlem, Den utvidede utenriks- og forsvarskomité, 17.10.2013 - 30.09.2017
Medlem, Fullmaktskomiteen, 01.10.2013 - 30.09.2017

Medlemskap i delegasjoner

2005-2009

Leder, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 10.11.2005 - 30.09.2009
Delegat, FNs generalforsamling, 01.10.2005 -

2009-2013

Første nestleder, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 22.10.2009 - 30.09.2013
Nestleder, Stortingets delegasjon til konferansen for overvåking av EUs utenriks-, sikkerhets- og forsvarspolitikk, 29.11.2012 - 30.09.2013
Leder, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 22.10.2009 - 30.09.2013
Medlem, Europautvalget, 20.10.2009 - 30.09.2013
Medlem, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 21.10.2009 - 22.10.2009

2013-2017

Leder, Stortingets delegasjon til EFTA-parlamentarikerkomiteene og Den felles EØS-parlamentarikerkomiteen, 12.11.2013 - 30.09.2017
Medlem, Stortingets delegasjon til konferansen for overvåking av EUs utenriks-, sikkerhets- og forsvarspolitikk, 12.11.2013 - 30.09.2017
Medlem, Europautvalget, 17.10.2013 - 30.09.2017
Medlem, Stortingets delegasjon for forbindelser med Europaparlamentet, 12.11.2013 - 30.09.2017

Medlemskap i gruppestyrer

2005-2009

Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 18.10.2005 - 30.09.2009

2009-2013

Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 08.10.2009 - 30.09.2013

Medlemskap i regjering

Politisk rådgiver, Statsministerens kontor, 01.01.1986 - 01.01.1989
Statssekretær, Statsministerens kontor, 10.01.1992 - 04.08.1995

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Grunnskole 1956-1963
  • Realskole og gymnas 1963-1969
  • Grunnfag historie og statsvitenskap, UiO 1969-1971

Yrke

  • Journalist i NTB 1971-1974
  • Journalist i Oppdal Arbeiderblad 1974-1978
  • Redaksjonssjef i Demokraten 1978-1982
  • Redaksjonssekretær i A-pressens Oslo-redaksjon (APOR) 1982-1983
  • Ansvarlig redaktør i Sarpsborg Arbeiderblad 1990-1992
  • Konserndirektør for informasjon og samfunnskontakt i Hafslund ASA 1999-2001

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Borge kommunestyre 1983-1987, 1987-1991, 1991-1993
  • Medlem Fredrikstad kommunestyre 1993-1995, ordfører 1995-1999, medlem 1999-2003, 2003-2007
  • Medlem Fredrikstad bystyre 2007-2011, 2011-2015

Offentlige verv

  • Leder Klientutvalget og barnevernsnemda, Borge 1984-1993
  • Medlem Helse- og sosialutvalget, Borge 1984-1993
  • Varamedlem Styret for Posten Norge BA 1996-1997, medlem 1997-2001
  • Nestleder Kulturutvalget, Fredrikstad 1999-2003
  • Medlem Offentlighetsutvalget 2000-2004

Tillitsverv i partier

  • Politisk rådgiver for Gro Harlem Brundtland i Stortinget 1983-1986
  • Leder Begby og Skjærviken A 1998-2000
  • Leder Fredrikstad A 2004-2008

Tillitsverv i organisasjoner

  • Leder Europabevegelsen 2003-2009

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Tredalen Eiendom AS fra 2000

Litteratur

Hansen, Svein Roald: Nedrustning, visjon og mulighet 1979
Hansen, Svein Roald: Atomvåpen for alle? 1983
 

Tilhører

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget