Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Ørnhøi, Stein ( 1935- )

Sosialistisk Venstreparti
Sist innvalgt som representant for Oslo 1981-1985
Ansiennitet: 8 år, 0 dager

Biografi

Personalia

Født 15.11.1935 i Trondheim, Sør-Trøndelag
Sønn av lokomotivfører Henry Martin Ørnhøi (1896-1973) og husmor Marie Tiller (1913-2006)

Stortingsperioder

Representant nr 12 for Oslo, 1977 - 1981, SV.
Representant nr 9 for Oslo, 1981 - 1985, SV.

Medlemskap i stortingskomiteer

1977-81

Medlem, Finanskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981
Varamedlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981

1981-85

Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 21.10.1981 - 30.09.1985
Sekretær, Forbruker- og administrasjonskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985
Varamedlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

1977-81

Medlem, Protokollkomiteen av 1977, 10.11.1977 - 01.02.1979

Medlemskap i delegasjoner

1977-81

Vararepresentant, FNs generalforsamling, 01.01.1979 -

Medlemskap i gruppestyrer

1977-81

Nestformann gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 01.10.1977 - 30.09.1981

1981-85

Nestformann gruppestyret, Sosialistisk Venstreparti, 01.10.1981 - 30.09.1985

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1954
  • Lærerskoleeksamen ved Levanger lærerskole 1958
  • Handelsskoleeksamen Sarpsborg 1959
  • Semesterkurs ved Manchester University 1970
  • Forsvarets Høyskole, sjefskurs 1982

Yrke

  • Trikkekonduktør i Trondheim 1952-1956
  • Lærer i Oslo 1956-1957
  • Lærer i Tune 1958-1963
  • Produsent for en rekke barneprogrammer for TV 1961-1963
  • Produksjonssekretær i NRK 1963-1965
  • Programsekretær i NRK 1965-1973, 1975-1977
  • Frilans-medarbeider i NRK 1985-1992
  • Teatersjef for Teater Ibsen 1994-1995

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Pris fra Universitetet i Bergen for formidling av historisk stoff 1990

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Tvedestrand kommunestyre 1987-1991, 1991-1994, medlem 1994-1995, varamedlem 1995-1999

Offentlige verv

  • Formann Skolerådet, Tune 1961-1963
  • Medlem Kringkastingsutvalget 1972-1974
  • Medlem Voksenopplæringsrådet 1985-1991
  • Varamedlem Rådet for Norsk fjernundervisning 1986-1990
  • Medlem A/S Vinmonopolets bedriftsforsamling 1986-1990
  • Medlem Rådet for Aust-Agder Museum 1987-1995
  • Medlem Forsvarskommisjonen av 1990 1990-1992
  • Medlem Landbruksnemnda, Tvedestrand 1995-1999, nestleder 1999-2003
  • Medlem Stortingets kontrollutvalg for etterretnings-, overvåkings- og sikkerhetstjeneste (EOS-utvalget) 1996-2007
  • Medlem Styret for Næs jernverksmuseum 2001-2003
  • Medlem Styret for Norsk kulturminnefond fra 2007
  • Medlem Utvalg for sikkerhetspolitikk, nedrustning, og internasjonale utfordringer mot norsk sikkerhet fra 2007

Tillitsverv i partier

  • Medlem Fylkesstyret i Østfold SF 1961-1963
  • Medlem Fylkesstyret i Oslo Sosialistisk Folkeparti 1972-1973
  • Politisk nestleder Sosialistisk Folkeparti 1973, formann 1973-1975 (gjenvalgt 1975 og fungerte fram til oppløsningen samme år)
  • Medlem Sosialistisk Valgforbunds hovedstyre 1973-1975
  • Medlem Styret for Sosialistisk Opplysningsforbund 1975-1977
  • Medlem Sosialistisk Folkepartis arkivstyre 1975
  • Varamedlem SVs hovedstyre 1976, medlem 1985-1987
  • Medlem Utenriks-og sikkerhetspolitisk utvalg i SV 1977-1987
  • Medlem Prinsipprogramkomiteen 1984-1985
  • Medlem Tvedestrand SV 1986-1999

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Tune lærerlag 1961-1963
  • Formann Kringkastingens tjenestemannslag 1969-1970
  • Medlem Styret i Kringkastingens landsforening 1970-1973
  • Nestleder Nei til EF 1992-1993
  • Leder Nei til EU 1995-1997

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Rogalandsbanken 1987-1989
  • Medlem Representantskapet for Banque Paribas-Norge A/S 1987-1995

Litteratur

En rekke kronikker og artikler som bidrag til bøker, tidsskrifter og aviser
Ørnhøi, Stein: Vidkun Quisling: retten er satt, spillet er slutt, Cappelen Oslo 1988
Ørnhøi, Stein: Gutten og krigen, Pax Oslo 2000
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget