Tariq, Shahbaz

Tariq, Shahbaz (1948-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som vararepresentant for
Oslo 2001-2005
Ansiennitet:
1 år, 218 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 24.12.1948
  • Sønn av embetsmann Ashiq Hussain (1921-) og Firdous Nasim (1925-1958)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 7 for Oslo, 1989 - 1993, A.
  • Vararepresentant nr 7 for Oslo, 1993 - 1997, A.
  • Vararepresentant nr 3 for Oslo, 1997 - 2001, A.
  • Vararepresentant nr 5 for Oslo, 2001 - 2005, A.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 01.10.1997-17.10.1997 for Bjørn Tore Godal.
  • Møtte fast som representant 17.03.2000-30.09.2001 for Bjørn Tore Godal.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1997-2001

    Medlem, Familie-, kultur- og administrasjonskomiteen, 22.03.2000 - 30.09.2001

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Barne-og ungdomsskole, Pakistan 1954-1963
  • Faculty of Science, Pakistan 1963-1965
  • Bachelor of Science, Pakistan 1965-1967
  • Associate Engineers diplom i auto- og dieselteknologi, Pakistan 1967-1970

Yrke

  • Ansatt hos Harald A. Møller 1971-1978
  • Ansatt i Oslo Sporveier, bl.a. som busssjåfør og billettkontrollør 1978-1994 (permisjon fra 1994)
  • Personalkonsulent, A/S Oslo Sporveier fra 2000 (permisjon fra 2000)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Varamedlem Oslo kommunestyre 1987-1991
  • Medlem Oslo bystyre 1991-1995, 1995-1999, 1999-2003

Offentlige verv

  • Medlem Skolestyret, Oslo 1988-1991
  • Nestleder Kontaktutvalget mellom innvandrere og norske myndigheter 1988-1989
  • Medlem Kultur- og utdanningskomiteen, Oslo 1992-1994
  • Lekdommer , Oslo 1992-1999
  • Nestleder Samferdsels- og miljøkomiteen, Oslo 1994-1999 (kommunalråd)
  • Medlem Styret for Stor-Oslo lokaltrafikk A/S 1994-1999
  • Medlem Rådet for Vestfjorden avløpsselskap 1995-1999
  • Medlem Nærtrafikkutvalget for Oslo og Akershus 1995-1999
  • Medlem Samarbeidsutvalget for Oslo og Akershus 1996-1999

Tillitsverv i partier

  • Leder Oslo Arbeiderpartis innvandrerutvalg 1988-1995
  • Medlem DNAs innvandrerutvalg 1989-1991

Tillitsverv i organisasjoner

  • Nestleder lokalavdeling, Pakistan worker welfare union 1975-1976
  • Klubbleder Fagforeningen for Bilettekspeditørgruppa i A/S Oslo Sporveier 1989-1993
  • Leder Pakistan Norwegian Welfare Organiszation Norge 1995-2000
  • Leder Oslo Cricketkrets 1996-1998, 2004-2005
  • Medlem Styret i Horisont Foundation 2000-2005
  • Medlem Overseas Pakistani Advisory Council (OPAC) 2001-2003, fra 2007