Stensland, Sveinung

Stensland, Sveinung (1972-)

Parti:
Høyre
Representant for
Rogaland 2017-2021
Andre nestleder
Helse- og omsorgskomiteen
Ansiennitet:
5 år, 8 dager

Gå til bildegalleri

Biografi

Personalia

  • Født 06.11.1972 i Haugesund, Rogaland
  • Sønn av disponent Karl Johan Stensland (1937-) og lærer Aud Fjeldheim (1940-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Rogaland, 2013 - 2017, H.
  • Representant nr 8 for Rogaland, 2017 - 2021, H.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 16.10.2013-30.09.2017 for Bent Høie.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 2013-2017

    Medlem, Helse- og omsorgskomiteen, 17.10.2013 - 30.09.2017

    2017-2021

    Medlem, Valgkomiteen, 07.10.2017 - 30.09.2021
    Medlem, Helse- og omsorgskomiteen, 12.10.2017 - 19.10.2017
    Andre nestleder, Helse- og omsorgskomiteen, 19.10.2017 - 30.09.2021

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Lillesund barneskole 1979-1985
  • Håvåsen ungdomsskole 1985-1988
  • Vardafjell videregående skole, allmennfag (naturfaglinja) 1988-1991
  • Universitetet i Oslo, hovedfag i farmakologi, 1992-1997

Yrke

  • Bud og butikkhjelp, OJ Hanssen AS 1985-1991
  • Praktikant, Sjukehusapoteket i Haugesund 1991-1992
  • Apotekmedarbeider, Apoteket Sfinxen 1992-1996 (deltid)
  • Farmasøyt, Sandvika apotek 1996-1998 (deltid)
  • Løytnant/forsker, Forsvarets farmasøytiske laboratorium 1997-1998 (verneplikt)
  • Produksjonsleder, Weifa AS, Kragerø 1998-1999
  • Farmasøyt, Primex Ingredients ASA 1999-2000
  • Regionssjef, Apotek 1 Norge AS 2000-2011
  • Apoteker, Apotek 1 Kopervik 2001-2003

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Haugesund bystyre 2007-2011, 2011-2015
  • Medlem Haugesund formannskap 2009-2011, varamedlem 2011-2013

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesutvalg, Rogaland 2007-2011, 2011-2013

Offentlige verv

  • Leder Ligningsnemda for Haugalandet 2003-2007
  • Medlem Kulturkomiteen, Haugesund 2007-2009
  • Medlem styret for Haugaland vekst IKS 2007-2011
  • Medlem Regional- og kulturutvalget, Rogaland 2007-2011
  • Leder Personalpolitisk utvalg, Haugesund 2011-2013
  • Leder Administrasjonsutvalget, Rogaland 2011-2013
  • Leder Arbeidsmiljøutvalget, Haugesund 2011-2013
  • Medlem styret for Helse Vest RHF 2012-2014

Tillitsverv i partier

  • Leder Tysvær Høyre 2002-2005
  • 2. nestleder Rogaland Høyre 2004-2006, leder 2012-2016
  • Leder Haugesund Høyre 2006-2007
  • Gruppeleder Haugesund Høyres bystyregruppe 2009-2011
  • Gruppeleder Rogaland Høyres fylkestingsgruppe 2011-2013

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem styret for Stiftelsen Haugesjøen 2016

Andre administrative verv

  • Medlem styret for Navamedic ASA 2002-2006
  • Formann styret for Stensland og Søm 2006-2013
  • Medlem styret for Rockfest AS 2008-2011
  • Medlem styret for Stiftelsen Rogalandsforskning 2011-2014
  • Formann styret for Stiftelsen Rogaland Kurs- og Kompetansesenter 2011-2014
  • Formann styret for Haugaland Industri AS 2013-2016