Helland, Sverre

Helland, Sverre (1924-2007)

Parti:
Senterpartiet
Sist innvalgt som representant for
Hordaland 1981-1985
Ansiennitet:
16 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Helland, Sverre har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 18.09.1924 i Hamre, Hordaland
  • Død 31.12.2007
  • Sønn av gardbruker og snekker Jakob Helland (1894-1978) og husmor Anna Lid (1893-1959)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 3 for Hordaland, 1954 - 1957, B.
  • Vararepresentant nr 2 for Hordaland, 1958 - 1961, B.
  • Representant nr 6 for Hordaland, 1969 - 1973, Sp.
  • Representant nr 8 for Hordaland, 1973 - 1977, Sp.
  • Representant nr 10 for Hordaland, 1977 - 1981, Sp.
  • Representant nr 13 for Hordaland, 1981 - 1985, Sp.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1969-73

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 30.09.1973
    Medlem, Industrikomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973

    1973-77

    Medlem, Valgkomiteen, 09.10.1973 - 30.09.1977
    Medlem, Industrikomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Varamedlem, Valgkomiteen, 11.10.1977 - 30.09.1981
    Medlem, Finanskomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1981 - 30.09.1985
    Medlem, Finanskomiteen, 21.10.1981 - 15.04.1983
    Medlem, Justiskomiteen, 15.04.1983 - 30.09.1985

Medlemskap i delegasjoner

  • 1973-77

    Vararepresentant, FNs generalforsamling, 1974 -

    1981-85

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 10.11.1981 - 31.12.1983
    Delegat, FNs generalforsamling, 1984 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Bondelagets folkehøgskole Mysen, økonomilinja 1951-1952
  • 3 måneders opphold i USA med Marshallstipendium til studium av amerikansk jordbruk og organisasjonsliv 1951
  • Bergens tekniske skole, elektrolinja 1957-1960

Lærlingepraksis

  • Lærlingepraksis innen elektrofaget 1947-1951

Fagbrev

  • Fagbrev som elektromontør gr. L 1957
  • Avlagt og bestått prøve for Elektrointallatør gr. L 1986

Yrke

  • Gardbruker og elektriker i Lindås 1945-1996
  • Elektroinstallatør med eget firma, Helland Elektro & Co 1960-1996 (fra 1970 Helland Elektro A/S)

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Deltakermedaljen for deltaking i kampene 9.april 1940 til 8.mai 1945 1986
  • Norske Kommuners Sentralforbund hedersmerke 1987
  • Såmannsplaketten 1989
  • H.M. Kongens fortjenestemedalje i gull 2004
  • Paul Harris Fellow 2004 (The Rotary Fondation of Rotary International)

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Hamre kommunestyre 1951-1955
  • Medlem Lindås formannskap 1963-1967, 1969-1971
  • Ordfører Lindås kommunestyre 1967-1969

Fylkespolitisk aktivitet

  • Medlem fylkesting, Hordaland 1966-1967

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Hamre kraftforsyning 1955-1964
  • Medlem Representantskapet for Norges Bank 1957-1987
  • Medlem Rådet for Hordalandsfossen kommunale kraftlag 1958-1968
  • Varamedlem Hovedstyret for Folketrygdfondet 1968-1978

Tillitsverv i partier

  • Fylkessekretær Hordaland Sp 1953-1958
  • Varaformann Styret for Hordaland Sp 1960-1962
  • Politisk nestformann Sp 1981-1983

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Eikanger bondelag 1946-1949
  • Formann Eikanger ungdomslag 1946-1949

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Indre Nordhordland dampbåtlag 1960-1968
  • Formann Styret for Helland Elektro A/S fra 1970
  • Medlem Representantskapet for Vestlandsbanken, Bergen 1973-1986
  • Medlem Kontrollkomiteen for Fokus Bank 1987-1991
  • Medlem Representantskapet for Fokus Bank 1987-1991

Litteratur

  • Helland, Sverre: Bygdebok for Hamre, Gards- og ættesoga for Vassbygd og Eikangerkrinsar, eget forlag Lindås 1998