Nielsen, Sven

Nielsen, Sven (1883-1958)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Kjøpstedene i Vest-Agder og Rogaland fylker (Flekkefjord, Haugesund, Kristiansand, Mandal, Stavanger) 1950-1953
Ansiennitet:
20 år, 0 dager

Gå til bildegalleri

Nielsen, Sven har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 18.03.1883 i Stavanger, Rogaland
  • Død 21.01.1958
  • Sønn av skipsfører Sven Nielsen (1852-1923) og Ingeborg Oftedahl (1853-1921)

Stortingsperioder

  • Representant nr 3 for Kjøpstedene i Vest-Agder og Rogaland fylker (Flekkefjord, Haugesund, Kristiansand, Mandal, Stavanger), 1934 - 1936, H.
  • Representant nr 3 for Kjøpstedene i Vest-Agder og Rogaland fylker (Flekkefjord, Haugesund, Kristiansand, Mandal, Stavanger), 1937 - 1945, H.
  • Representant nr 4 for Kjøpstedene i Vest-Agder og Rogaland fylker (Flekkefjord, Haugesund, Kristiansand, Mandal, Stavanger), 1945 - 1949, H.
  • Representant nr 4 for Kjøpstedene i Vest-Agder og Rogaland fylker (Flekkefjord, Haugesund, Kristiansand, Mandal, Stavanger), 1950 - 1953, H.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Formann, Militærkomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.01.1950 - 10.01.1954
    Medlem, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 23.01.1950 - 10.01.1954

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1945-49

    Medlem, Spesialkomité for særlige utenrikspolitiske spørsmål og beredskapssaker, 10.04.1948 - 10.01.1950

Medlemskap i delegasjoner

  • 1945-49

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 04.12.1945 - 10.01.1950

    1950-53

    Nestformann, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 11.01.1950 - 10.01.1954
    Delegat, FNs generalforsamling, 1953 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1945-49

    Medlem gruppestyret, Høyre, 04.12.1945 - 10.01.1950

Medlemskap i regjering

  • Konsultativ statsråd, , 22.04.1940 - 09.03.1945
    Statsråd, Helsedepartementet, 09.03.1945 - 25.06.1945

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Krigsskolen
  • Student 1902
  • Cand.philos. 1903

Yrke

  • Offiser 1906
  • Reiste til USA, tegner ved jernbanekontor Chicago, Milwaukee & St. Paul Railway Co. 1907-1908
  • Lærer ved underoffisersskole i Harstad 1908-1910
  • Kaptein og kompanisjef ved 6. divisjon, Narvik og Harstad 1911
  • Overlærer ved Narvik kommunale høyere almenskole 1913-1916
  • Ansatt i forsikringsforretning Oslo 1916
  • Landmåler ved Norges geografiske oppmåling 1916
  • Administrerende direktør i forsikringsselskapet Kysten A/S, Harstad 1917-1925
  • Administrerende direktør i Stavanger Sjøforsikringsselskap A/S 1925-1947
  • Major ved Rogaland inf.reg. nr. 8 1934-1940
  • Administrativ leder av Riksrevisjonen i London 1941-1945

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Deltakermedaljen
  • Ridder av 1. klasse av Finlands Hvite Rose 1926
  • Storkors av Islands Falks orden 1949
  • Kommandør av St. Olavs Orden 1953

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Harstad bystyre 1919-1922, ordfører 1922-1925
  • Medlem Stavanger formannskap 1931-1934
  • Medlem Stavanger bystyre 1934-1937, 1937-1940, 1945-1947

Offentlige verv

  • Formann Stavanger lysverksdireksjon 1932-1937
  • Medlem Forsvarskommisjonen av 1946 fra 1946
  • Medlem Hovedstyret, Norges vassdrags- og elektrisitetsvesen fra 1948
  • Medlem Skolestyret, Harstad
  • Formann Ingeniørutvalget, Stavanger

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Hermetikkfabrikkenes brislingssentral
  • Varaformann Hermetikkfabrikantenes sildesentral

Andre administrative verv

  • Medlem Administrasjonsstyret i Senjens sparebank, Harstad 1923-1925
  • Medlem Kontrollkomiteen i Stavanger Privatbank 1929-1930
  • Medlem Representantskapet for Stavanger Sparebank fra 1930
  • Medlem Styret for Store Norske Spitsbergen Kulkompani
  • Medlem Styret for Stavanger forsikringsselskap A/S
  • Medlem Styret for Pallas norsk forsikringsselskap A/S
  • Medlem Styret for Forsikringsselskapet Nystun A/S