Nybø, Sverre Bernhard

Nybø, Sverre Bernhard (1903-1976)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Møre og Romsdal 1969-1973
Ansiennitet:
19 år, 263 dager

Gå til bildegalleri

Nybø, Sverre Bernhard har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 24.11.1903 i Oslo
  • Død 04.09.1976
  • Sønn av prost Reiel Andreas Nybø (1869-1938) og Inga Alette Jensen (1874-1944)

Stortingsperioder

  • Representant nr 8 for Møre og Romsdal, 1954 - 1957, H.
  • Representant nr 8 for Møre og Romsdal, 1958 - 1961, H.
  • Representant nr 8 for Møre og Romsdal, 1961 - 1965, H.
  • Representant nr 6 for Møre og Romsdal, 1965 - 1969, H.
  • Representant nr 7 for Møre og Romsdal, 1969 - 1973, H.

Medlemskap i presidentskapet

  • 1961-65

    Midlertidig visesekretær, Stortinget, 15.10.1962 - 15.12.1962

    1969-73

    Midlertidig president, Stortinget, 17.11.1969 - 29.11.1969

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1954-57

    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 22.01.1954 - 10.01.1958

    1958-61

    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 27.01.1958 - 30.09.1961

    1961-65

    Medlem, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 13.10.1961 - 30.09.1965

    1965-69

    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1965 - 30.09.1969
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Formann, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 15.10.1965 - 30.09.1969
    Formann, Den forberedende fullmaktskomité, 06.06.1969 - 30.09.1969

    1969-73

    Formann, Fullmaktskomiteen, 01.10.1969 - 30.09.1973
    Medlem, Valgkomiteen, 08.10.1969 - 30.09.1973
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 14.10.1969 - 24.03.1971
    Formann, Sjøfarts- og fiskerikomiteen, 14.10.1969 - 30.09.1973
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 24.03.1971 - 19.10.1972
    Medlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 19.10.1972 - 30.09.1973
    Formann, Den forberedende fullmaktskomité, 06.06.1973 - 30.09.1973

Medlemskap i delegasjoner

  • 1965-69

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 1965 - 1965
    Delegat, FNs generalforsamling, 1966 -

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1965-69

    Medlem gruppestyret, Høyre, 01.10.1965 - 01.10.1967

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Handelsgymnas 1921
  • Student 1924
  • Cand.theol., Menighetsfakultetet 1929
  • Praktikum 1930

Yrke

  • Hjelpeprest i Selje 1930-1936
  • Konstituert sogneprest 1936-1938
  • Sogneprest i Vanylven 1939-1974
  • Prost i Sunnmøre prosti 1964-1974

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kongens fortjenstmedalje i gull 1959

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Ordfører Vanylven kommunestyre 1945-1945, varaordfører 1947-1950, medlem 1951-1955, ordfører 1959-1961, medlem 1961-1963
  • Medlem Vanylven formannskap 1950-1951

Offentlige verv

  • Formann Skolestyret, Vanylven 1939-1941, medlem 1945-1954
  • Medlem Vanylven vergeråd 1939-1954
  • Medlem Fattigstyret, Vanylven 1939-1954
  • Formann Byggekomiteen for gjenreisingen av St. Jetmunds kirken på Åheim 1942-1957
  • Varamedlem Styret for Indiafondet 1961-1963
  • Formann Utvalg oppnevnt i 1964 av Norsk utviklingshjelp til opprettelse av maskinist- og navigasjonsskole i Ghana 1964-1971

Tillitsverv i partier

  • Medlem Høyres programkomité 1952-1953, varamedlem 1954-1958, medlem 1958-1967
  • Medlem Styret for Møre og Romsdal Høyre fra 1957
  • Medlem Høyres landsstyre 1959-1970
  • Vararemedlem Høyres sentralstyre 1962-1970
  • Formann Høyres fiskeriutvalg for Møre og Romsdal 1965-1966

Tillitsverv i organisasjoner

  • Medlem Representantskapet i Den norske sjømannsmisjon 1953-1965
  • Formann Styret for Sunnmøre krets av Den norske sjømannsmisjon 1958-1963
  • Medlem Frimurerordenen Den Norske Store Landloge X grad
  • Formann og medlem Styret for Selje lokallag av Norges Kristelige Ungdomsforbund

Andre administrative verv

  • Medlem Styret for Aaheim Sparebank 1942-1946
  • Medlem Forstanderskapet ved Aaheim Sparebank 1942-1946
  • Formann Styret for L/L Aaheim kraftlag 1943-1953
  • Formann L/L Søre Sunnmøre kraftlag 1946-1972
  • Formann Styret for Sammenslutning av kraftlag i Søre Sunnmøre fra 1946
  • Formann L/L Gjerdsvik kraftlag 1952-1965
  • Medlem Styret for Vestlandske Kraftsamband 1954-1963
  • Medlem Representantskapet for A/S Tussa kraft 1955-1968
  • Viseformann Representantskapet for A/S Olivin 1967-1975
  • Medlem Styret for Åheim Vannverk    , formann

Litteratur

  • Christie, Elisabeth (red.): Prestegardsliv, b. III