Sundsbø, Svein

Sundsbø, Svein (1943-)

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 03.07.1943 i Lindås, Hordaland
  • Sønn av gårdbruker Birger Sundsbø (1914-2008) og gårdbruker/husmor Marta Morthen (1917-2011)

Medlemskap i regjering

  • Personlig sekretær, Landbruksdepartementet, 23.05.1973 - 16.10.1973
    Personlig rådgiver, Samferdselsdepartementet, 1984 - 1985
    Statsråd, Landbruksdepartementet, 04.10.1985 - 09.05.1986
    Politisk rådgiver, Olje- og energidepartementet, 08.02.2013 -

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Eksamen Akershus landbruksskole 1964
  • Norges landbrukshøgskole 1969

Yrke

  • Vit.ass./stipendiat ved Institutt for landbruksøkonomi 1969-1974
  • Forsker ved Institutt for landbruksøkonomi 1974-1976
  • Direktør i Norges landbruksvitenskapelige forskningsråd 1986-1988
  • Administrerende direktør i Norges landbruksvitenskapelige forskningsråd 1988-1992
  • Administrerende direktør Norges Forskningsråd 1992-1994
  • Direktør Elkem A/S 1995-2005
  • Direktør Norsk Industri fra 2006

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Frogn kommunestyre 1975-1979, varaordfører 1979-1983

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Norges allmennvitenskapelige forskningsråd 1973-1976
  • Formann Kulturstyret, Frogn 1975-1983
  • Formann Oslofjordens Friluftsråd 1987-1993
  • Nestleder Statens næringsmiddeltilsyns råd 1988-1991

Tillitsverv i partier

  • Formann Senterungdommens Landsforbund 1970-1972
  • Generalsekretær Sp 1976-1984

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Studentersamfunnet i Ås 1968
  • Medlem Styret for NAVO 1993-1994
  • Leder Friluftsrådenes Landsforbund fra 1998
  • Ordfører landsmøtet Det norske Skogselskap 2002-2003
  • Medlem Representantskapet i Det kgl. Selskap for Norges Vel

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet i DnB 1994-1996
  • Medlem Styret for Det norske Luftfartsselskap A/S 1995-1997
  • Medlem Representantskapet i SAS fra 1997
  • Leder Styret for Norsk Teknisk Museum 1999-2006
  • Medlem Styret for Synnøve Finden ASA 2006-2007, leder fra 2007