Liltved, Tore A.

Liltved, Tore A. (1939-2004)

Parti:
Høyre
Sist innvalgt som representant for
Aust-Agder 1993-1997
Ansiennitet:
16 år, 23 dager

Gå til bildegalleri

Liltved, Tore A. har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 08.05.1939 i Arendal, Aust-Agder
  • Død 13.07.2004
  • Sønn av forretningsdrivende Eilif Liltved (1908-1963) og forretningsdrivende Asta Johnsson (1906-)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 1 for Aust-Agder, 1977 - 1981, H.
  • Vararepresentant nr 1 for Aust-Agder, 1981 - 1985, H.
  • Vararepresentant nr 1 for Aust-Agder, 1985 - 1989, H.
  • Representant nr 2 for Aust-Agder, 1989 - 1993, H.
  • Representant nr 4 for Aust-Agder, 1993 - 1997, H.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 14.10.1981-30.09.1985 for Astrid Gjertsen.
  • Møtte fast som representant 01.10.1985-18.04.1986 for Astrid Gjertsen.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1981-85

    Medlem, Forbruker- og administrasjonskomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Sosialkomiteen, 23.10.1985 - 18.04.1986

    1989-93

    Medlem, Kirke- og undervisningskomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Valgkomiteen, 23.10.1989 - 30.09.1993
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 17.06.1993 - 30.09.1993

    1993-97

    Nestleder, Fullmaktskomiteen, 01.10.1993 - 30.09.1997
    Sekretær, Valgkomiteen, 11.10.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Kommunalkomiteen, 21.10.1993 - 30.09.1997
    Medlem, Den forberedende fullmaktskomité, 19.06.1997 - 30.09.1997

Medlemskap i delegasjoner

  • 1985-89

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1985 - 18.04.1986

    1989-93

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 07.11.1989 - 30.09.1993
    Delegat, FNs generalforsamling, 1990 -

    1993-97

    Varamedlem, Stortingets delegasjon til Nordisk råd, 25.10.1993 - 30.09.1997

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1993-97

    Medlem og vara innpisker, Høyre, 01.10.1993 - 30.09.1997

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Examen artium 1959
  • Cand.mag. (engelsk, norsk og historie) 1965
  • Pedagogisk seminar 1966
  • Agder DH (kurs i sosiologi) 1973

Yrke

  • Lærer ved Moland ungdomsskole 1966-1981
  • Sosiallærer ved Moland ungdomsskole 1973-1974
  • Undervisningsinspektør ved Moland ungdomsskole 1980-1981 (permisjon fra 1981)
  • Rektorvikar ved Moland ungdomsskole 1980-1981

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Moland kommunestyre 1971-1975, ordfører 1979-1981
  • Medlem Moland formannskap 1975-1979

Offentlige verv

  • Formann Studienemnda, Moland 1973-1975
  • Medlem Bryggeplasskomiteen, Moland 1973-1979
  • Medlem Kulturutvalget, Moland 1975
  • Medlem Ansettelsesrådet, Aust-Agder 1976-1979
  • Medlem Byggekomiteen for Nesbyen-prosjektet 1980-1981
  • Medlem Tomteutvalget 1980-1981
  • Medlem Tilflyttingsnemnda 1980-1983
  • Medlem Regionplanrådet for Arendal-Grimstad regionen 1980-1981
  • Varamedlem Styret for Senter for høyere studier 1992-1995
  • Varamedlem Utvalget for menneskerettigheter fra 1992
  • Medlem Fellesrådet av representanter for Storting og vitenskap fra 1993

Tillitsverv i partier

  • Medlem Styret for Moland Høyre 1973-1975, 1977-1979
  • Varamedlem Aust-Agder Høyres fylkesstyre 1973-1974, medlem 1976-1977
  • Nestformann Moland Høyre 1973-1974, formann 1975-1976, nestformann 1976-1977
  • Formann Aust-Agder Høyres politiske utvalg 1974-1976, 1978-1979, 1984-1989, medlem
  • Politisk nestformann Aust-Agder Høyre 1978-1979, 1984-1989
  • Redaktør Austegden, Aust-Agder høyres fylkesavis 1984-1989
  • Gruppeleder Høyres Lagtingsgruppe 1985-1989
  • Medlem Høyres valgkomité 1989
  • Leder Politisk utvalg, Arendal Høyre 1996
  • Redaktør H-Nytt, Arendal Høyre 1996-1998
  • Leder Arendal Høyre 1998

Tillitsverv i organisasjoner

  • Tillitsmann Norsk Lektorlags medlemmer ved Molands ungdomsskole 1966-1976
  • Formann Arendal og omegns avdeling av Norsk Lektorlag 1970-1973
  • Leder Stråleaksjonen i Aust-Agder 1997-1998
  • Leder Arendal Forsvarsforening 1998
  • President Moland Lions Club 2000
  • Medlem Styret for Nedenes Rotary Klubb 2000

Litteratur

  • En mengde kommentarer og innlegg i aviser