Berntsen, Thorbjørn

Berntsen, Thorbjørn (1935-)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant
for Oslo 1993-1997
Ansiennitet:
26 år, 5 dager

Gå til bildegalleri

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 13.04.1935 i Oslo
  • Sønn av sjåfør Hans Bertrand Berntsen (1911-1988) og husmor og butikkansatt Anna Mathilde Halvorsen (1914-1983)

Stortingsperioder

  • Vararepresentant nr 7 for Oslo, 1965 - 1969, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Oslo, 1969 - 1973, A.
  • Vararepresentant nr 1 for Oslo, 1973 - 1977, A.
  • Representant nr 8 for Oslo, 1977 - 1981, A.
  • Representant nr 6 for Oslo, 1981 - 1985, A.
  • Representant nr 6 for Oslo, 1985 - 1989, A.
  • Representant nr 5 for Oslo, 1989 - 1993, A.
  • Representant nr 3 for Oslo, 1993 - 1997, A.

Vararepresentasjoner

  • Møtte fast som representant 17.03.1971-18.10.1972 for Trygve Bratteli.
  • Møtte fast som representant 16.10.1973-15.01.1976 for Trygve Bratteli.
  • Møtte fast som representant 15.01.1976-30.09.1977 for Knut Frydenlund.
  • Medlem av Regjeringen 03.11.1990-30.09.1993, Anne Aakervik møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 01.10.1993-25.10.1996, Inger Lise Husøy møtte som representant.
  • Medlem av Regjeringen 25.10.1996-30.09.1997, Rune E. Kristiansen møtte som representant.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1969-73

    Medlem, Industrikomiteen, 24.03.1971 - 18.10.1972

    1973-77

    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 18.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 18.10.1977 - 30.09.1981

    1981-85

    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 21.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 23.10.1985 - 27.05.1986
    Nestleder, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 27.05.1986 - 30.09.1989
    Varamedlem, Valgkomiteen, 09.10.1985 - 30.09.1989
    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Varamedlem, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 23.10.1989 - 03.11.1990
    Varamedlem, Valgkomiteen, 23.10.1989 - 03.11.1990
    Medlem, Valgkomiteen, 10.10.1989 - 23.10.1989
    Leder, Kommunal- og miljøvernkomiteen, 23.10.1989 - 03.11.1990

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1985-89

    Medlem, Stortingets administrasjonsstyre, 01.10.1985 - 30.09.1989

Medlemskap i delegasjoner

  • 1977-81

    Delegat, FNs generalforsamling, 1978 -

    1981-85

    Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1981 - 30.09.1985

    1985-89

    Medlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 01.10.1985 - 30.09.1989

    1989-93

    Medlem, Stortingets delegasjon til Nordisk Råd, 07.11.1989 - 03.11.1990

Medlemskap i gruppestyrer

  • 1973-77

    Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 16.10.1973 - 30.09.1977

    1977-81

    Varamedlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1977 - 30.09.1981

    1985-89

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 09.05.1986 - 30.09.1989

    1989-93

    Medlem gruppestyret, Arbeiderpartiet, 01.10.1989 - 03.11.1990

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Miljøverndepartementet, 03.11.1990 - 25.10.1996
    Statsråd, Miljøverndepartementet, 25.10.1996 - 17.10.1997

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Framhaldsskole 1950-1951
  • Lærlingeskole 1952-1954
  • Befalsskole 1955-1956
  • Diverse kurs innenlands og utenlands i fagbevegelsen 1959-1967

Lærlingepraksis

  • Lærlingutdannelse som skipsrørlegger 1951-1955

Fagbrev

  • Fagbrev som skipsrørlegger 1955

Yrke

  • Skipsrørlegger Akers mekaniske verksted/Akers Verft 1951-1966

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Polarstatuetten i Tromsø 1999
  • Den norske friluftsprisen for 2004 2004

Verv

Offentlige verv

  • Medlem Styret for Konsultativ komite for næringslivet/Næringsutvalget, Oslo 1969-1983, nestformann og formann (en del av årene)
  • Medlem Underutvalg under Hovedkomiteen for reformer i lokalforvaltningen angående Industridepartementets arbeidsområde m m 1978-1980
  • Medlem Hovedkomiteen for lokalforvaltningen 1980
  • Medlem Delegasjon til FNs konferanse om miljø- og utvikling UNCED 1992
  • Medlem Delegasjon til FNs konferanse om oppfølging av Rio-konferansen, New York 1997
  • Nestleder Hovedstyret i Den Norske Stats Husbank 1998-2002

Tillitsverv i partier

  • Medlem Representantskapet for Oslo A 1962-1982 (møterett etter 1982)
  • Vararepresentant DNAs sentralstyre 1965-1969, 1983-1985
  • Medlem Styret for Oslo A 1965-1966
  • Formann Oslo A 1976-1982
  • Nestleder DNA 1989-1992
  • Leder A's næringsutvalg 1989
  • Leder Havneutvalget og en rekke andre utvalg under Oslo A 2000-2001
  • Æresmedlem Arbeiderpartiet 2015

Tillitsverv i organisasjoner

  • Nestformann fagforeningsklubben ved Akers Verft 1961, formann 1962-1964, nestformann 1965-1966
  • Formann Norsk Jern- og Metallarbeiderforbund, avdeling l, Oslo 1965-1966
  • Opplysningssekretær Norsk Jern- og Metallarbeiderforbund 1966-1973

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for World Wildlife Fund (WWF) 1997-1999
  • Medlem Regnskogfondet 1997-2001
  • Leder Styret for LOOP-Stiftelsen for kildesortering og gjenvinning 2000-2006

Litteratur

  • En rekke bøker om politikk, naturnvern og miljøspørsmål
  • En lang rekke foredrag og notater som er distribuert på større konferanser og seminarer
  • Berntsen, Thorbjørn: Atomvåpen og usikkerhetspolitikk, Tiden Oslo 1980
  • Berntsen, Thorbjørn: Klar tale. Fra dokk til ting, Oslo 1988
  • Dahl, Tor Edvin: "Bygutten som var fra landet" (intervju med Torbjørn Berntsen), i Tor Edvin Dahl: Oslo - barndommens by, Gyldendal Oslo 2000
  • Hansen, Trond, Stein Bjørge, Yngve Hågensen og Thorbjørn Berntsen: Stemmer fra jernalderen, Schibsted Oslo 2005