Wold, Terje

Wold, Terje (1899-1972)

Parti:
Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for
Finnmark 1945-1949
Ansiennitet:
4 år, 38 dager

Gå til bildegalleri

Wold, Terje har avgått ved døden.

Finn informasjon etter

Biografi

Personalia

  • Født 23.08.1899 i Evenes, Nordland
  • Død 06.09.1972
  • Sønn av lærer og skolebestyrer Einar Wold (1875-1953) og Amanda Marie Carlsen (1879-1918)

Stortingsperioder

  • Representant nr 2 for Finnmark, 1945 - 1949, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

  • 1945-49

    Formann, Den utvidede utenriks- og konstitusjonskomité, 13.12.1945 - 10.01.1950
    Formann, Utenriks- og konstitusjonskomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

  • 1945-49

    Medlem, Spesialkomité til behandling av forskjellige industrisaker, 29.05.1946 - 10.01.1950
    Formann, Spesialkomité for særlige utenrikspolitiske spørsmål og beredskapssaker, 10.04.1948 - 10.01.1950
    Formann, Granskningsutvalget vedr. finansieringen av de politiske partier, 04.03.1949 - 08.07.1949

Medlemskap i delegasjoner

  • 1945-49

    Delegat, FNs generalforsamling, 1946 -
    Delegat, FNs generalforsamling, 1947 -
    Delegat, FNs generalforsamling, 1948 -
    Delegat, FNs generalforsamling, 1949 -
    Medlem, Stortingets delegasjon til Europarådets parlamentariske forsamling, 1949 -

Medlemskap i regjering

  • Statsråd, Justis- og politidepartementet, 01.07.1939 - 25.06.1945
    Fungerende statsråd, Helsedepartementet, 07.06.1940 - 01.04.1942

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1916
  • Cand.jur. 1921

Yrke

  • Fullmektig hos Hagbart Lund i Tana
  • Etablerte egen forretning som overrettssakfører (advokat) i Vadsø
  • Edsvoren fullmektig (dommerfullmektig) ved Varanger sorenskriveri og konstituert politifullmektig i Vadsø 1921-1922
  • Fast forsvarer ved herreds- og byretten 1922-1936
  • Fast forsvarer ved Hålogaland lagmannsrett 1922-1936
  • Høyesterettsadvokat fra 1931
  • Lagdommer i Hålogaland 1936-1939
  • Høyesterettsdommer 1950-1958 (utnevnt 1945)
  • Høyesterettsjustitiarius 1958-1969

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Kommandør med stjerne av St. Olavs Orden 1958

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Medlem Vadsø formannskap 1925-1927, 1931-1934
  • Ordfører Vadsø bystyre 1928-1928, 1934-1936
  • Medlem Tromsø bystyre 1937-1939

Offentlige verv

  • Medlem Fast forliksnemnd, Norge-Finland 1924
  • Formann Administrasjonsstyret, Vardø 1933-1936
  • Formann Det lokale programstyret for Finnmark kringkaster 1933-1936
  • Medlem Krigsforbryterkommisjonen The United Nations War Crimes Commission 1945-1946
  • Medlem Reformutvalget for utenrikstjenesten 1946
  • Formann Forvaltningskomiteen 1951-1958
  • Medlem Europadomstolen 1959-1968
  • Varamedlem Administrasjonen for Hypotekbanken

Tillitsverv i organisasjoner

  • Formann Europabevegelsens norske råd 1956-1965
  • Medlem Den internasjonale juristkommisjon fra 1963
  • Viseformann Europa World Association of Judges fra 1966
  • Formann World Association of Judges 1969-1972

Andre administrative verv

  • Medlem Den europeiske menneskerettsdomstol 1959-1972

Litteratur

  • "The Norseman", London 1943-45
  • Wold, Terje: Rettspleie og forvaltning, 1954
  • Lie, Trygve: Hjemover, 1958
  • Wold, Terje: Domstolskontrollen med forvaltningens vedtak, Vammala 1959
  • Wold, Terje: Nabolandenes Høyesteretter, 1960
  • Wold, Terje: Domstolene og ombudsmenn, 1960
  • Wold, Terje: Danmarks Høiesteret 300 År, 1961
  • Wold, Terje: "Den europeiske menneskerettskonvensjon og Norge." I: Legal Essays, festskrift til Frede Castberg, Oslo 1963
  • Wold, Terje: Noen merknader om vår forvaltningspleie, London 1966