Støttemeny
Hovedmeny
Søk
Lokalmeny
Hovedinnhold
Bunntekst
Hold Ctrl-tasten nede (Cmd-tasten på Mac).
Trykk på + for å forstørre eller – for å forminske.
Skriv ut siden Skriv ut    Meld feil Meld feil      

Broch, Theodor ( 1904-1998 )

Arbeiderpartiet
Sist innvalgt som representant for Kjøpstedene i Nordland, Troms og Finnmark (Bodø, Hammerfest, Narvik, Tromsø, Vadsø, Vardø) 1945-1949
Ansiennitet: 4 år, 38 dager

Broch, Theodor har avgått ved døden.

Biografi

Personalia

Født 27.01.1904 i Oslo
Død 26.04.1998
Sønn av oberst Ole Jacob Broch (1875-1963) og hjemmeværende husmor Henny Salvesen (1877-1957)

Stortingsperioder

Representant nr 2 for Kjøpstedene i Nordland, Troms og Finnmark (Bodø, Hammerfest, Narvik, Tromsø, Vadsø, Vardø), 1945 - 1949, A.

Medlemskap i stortingskomiteer

1945-49

Medlem, Kommunalkomiteen, 13.12.1945 - 10.01.1950

Medlemskap i spesialkomiteer, interne styrer og utvalg m.m.

1945-49

Medlem, Spesialkomité til behandling av forskjellige industrisaker, 29.05.1946 - 10.01.1950

Medlemskap i delegasjoner

1945-49

Varamedlem, Stortingets gruppe av Den Interparlamentariske Union (IPU), 04.12.1945 - 10.01.1950

Utdanning og yrkeserfaring

Utdanning

  • Student 1922
  • Cand.jur. 1928

Yrke

  • Journalist 1922-1924
  • Medarbeider Mot Dag 1923-1930
  • Sakførerfullmektig i Oslo 1929-1930
  • Sakfører i Narvik 1930-1940, 1945-1950
  • Rådmann i Tønsberg 1949-1973
  • Advokat for fremmedarbeidere i Oslo fra 1973

Annen aktivitet, krigsinnsats m.m.

  • Militærtjeneste og annet offentlig arbeid i USA og Storbritannia under krigen 1940-1945

Medaljer og utmerkelser m.m.

  • Deltagermedaljen 1945
  • Offiser av Æreslegions orden 1946
  • Den vise Alphonso 1969
  • Norske kommuners hederstegn 1973
  • Offiser av Order of the British Empire 1975

Verv

Kommunalpolitisk aktivitet

  • Ordfører Narvik kommunestyre 1934-1937, 1937-1940, 1945-1946

Offentlige verv

  • Formann Tilsynsnemnda for arbeidskontoret, Narvik 1931-1934
  • Medlem Kommuneinndelingskomiteen 1946-1950
  • Medlem Folkeopplysningskomiteen 1958-1960
  • Generalsekretær Tønsbergs 1100 års jubileum 1971
  • Medlem Bydelsutvalget, bydel 09 Gamle Oslo 1976-1980
  • Formann Bibliotekstyret, Narvik
  • Medlem Styret for Krigsskadetrygden

Tillitsverv i organisasjoner

  • Redaksjonssekretær Studentbladet Omnibus 1926-1928
  • Medlem Hovedstyret i Den Norske Sakførerforening 1945-1949
  • Formann Norsk pakistansk forening 1978-1981 (stod som stifter av foreningen i 1978)
  • Medlem Vestfold fylkeslag av Norges Sosialforbund
  • Medlem Østlandets avdeling av FN-sambandet

Andre administrative verv

  • Medlem Representantskapet for Gjensidige forsikringsselskap

Litteratur

Broch, Theodor: Fllere skrifter om gamle Tønsberg
Broch, Theodor: The Mountains wait, USA 1943
Ruud, Johan T. et al. (red.): Dette er Norge
 

Stortinget
0026 Oslo
Sentralbord 23 31 30 50

Stortingets
informasjonstjeneste
Telefon 23 31 33 33

 

Ansvarlig redaktør: Eli Pauline Fiskvik
Nettredaktør: Lars Henie Barstad
Om stortinget.no  Åpne data på Stortinget